Trzy pandemie

O ile ktokolwiek się spodziewał innej decyzji rządu, musi być rozczarowany, ale ważne w niej jest to, że podjęta została zgodnie z zapowiedziami.

Na długo przed ogłoszeniem decyzji, zarówno premier, jak i jego zastępca oraz ministrowie, wysyłali jasne sygnały, iż nowe wytyczne, nie będą rewolucyjne, więc stopień ograniczeń obniży się niewiele lub wprowadzone będą jedynie modyfikacje do poziomu piątego. To właśnie wczoraj zostało zapowiedziane, czyli mamy wyłącznie potwierdzenie, że gabinet, słucha porad Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, który zaleca odpowiednie do sytuacji i własnego punktu widzenia działania.

Zarezerwuj teraz!
Zarezerwuj ten samochód teraz, wpłacając w pełni zwrotny depozyt w wysokości 99 €. Wszystkie depozyty online przetwarzane przez Stripe, są w 100 proc. bezpieczne i zaszyfrowane.

Po przetworzeniu depozytu, członek naszego zespołu sprzedaży skontaktuje się z Tobą, aby omówić z Tobą zainteresowanie Twoim samochodem.
Obsługa w języku polskim? No problem 🙂
Rezerwacja>>>

Można się też z tego wszystkiego śmiać, można też szydzić, ale przy tym wszystkim pamiętać, że o ile już coś zapowiadają lub sygnalizują, to wprowadzą to w czyn i działać będą, jak zechcą. Wyśmiewanie się z zapowiedzi rządu, jest więc albo próbą obrony, głównie psychologicznej przed nieuchronnym, albo brakiem zrozumienia zasad, jakie kierują światem polityki i generalnie całym światem.

Tym samym zaczyna mieć tu zastosowanie jedno zaledwie zdanie, które w „Rewizorze” zawarł Nikołaj Gogol, a brzmi: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!

W tej całej sytuacji zrozumieć należy jedno, pandemia jest i będzie, a nie chodzi tu o tę w pojęciu medycznym. Kiedy zaszczepią już wszystkich, ogłoszą koniec pandemii, powiedzą, że jest bezpiecznie, nadejdzie pandemia gospodarcza. Wtedy właśnie wszyscy powrócą do odbudowywania gospodarek, również tych najmniejszych, domowych i będziemy mieli, co jakiś czas, nowe pomysły ekonomistów wszelkiej maści, a wszystkie propozycje, wyłącznie dla naszego dobra wspólnego. Prześmiewcy powinni już teraz zacząć obmyślać sposoby szyderstw, ale wiedzieć, że to też, jak szczepionka, jest nieuniknione, choćby mieli w głębi serca nadzieję, głęboką wiarę i przeświadczenie, że będzie, jak było.

Nie wiadomo jeszcze, jak bardzo odczuwać będziemy pandemię ekonomiczną, gdyż jest to dopiero rysująca się przed nami przyszłość, jednak już teraz wiadomo, że ta, pozostanie z nami na kilka lat, czy ktoś w to wierzy, czy też nie. Jeszcze jedna sprawa, więc samo wychodzenie z ekonomicznej pandemii, bo o ile to rządy się zapożyczały, by dawać zasiłki i wsparcie przedsiębiorcom, to już nie one będą oddawać te pieniądze, a my, korzystający z tych właśnie.

Niczym jest w tym świetle opodatkowanie zasiłków Pandemic Unemployment Payment, przeciwko czemu grzmi opozycja parlamentarna w Irlandii, bo w stosunku do tego, wraz z końcem pandemii koronawirusa, sięgnie do naszych kieszeni pandemia ekonomiczna, a będzie przedstawiona w taki sposób, by wywołać w nas poczucie, iż musimy „się” wspierać w trudnych czasach.

Wyjdziemy wtedy protestować na ulice? Raczej nie, bo nie będzie nas interesować byłe uziemienie w domach, nie będzie też interesować specjalnie podniesienie podatków, albowiem uznamy, że to jednak konieczne, a walka o ekonomiczne przetrwanie i byt naszych rodzin. W efekcie, kiedy uzyskamy wolność od koronawirusa, da to efekt uniesienia rąk w geście poddania, co osiągnięte zostało i to już teraz, trzecią pandemią, zwaną dla ułatwienia, psychologiczną.

Bogdan Feręc

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Narastająca i głę
Łukasz Tygerski: Ur
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian