Trzy kroki znoszenia ograniczeń podróży

W rozmowie telefonicznej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Leo Varadkar poinformował swoją rozmówczynię, o krokach, jakie podejmować będzie Irlandia w kwestii łagodzenia zakazów i obostrzeń dotyczących podróży międzynarodowych.

Premier Varadkar poinformował także przewodniczącą KE, jak wyglądać będzie irlandzkie odmrażanie gospodarki, a i zapewnił, iż kierowany przez niego kraj, udzielił poparcia dla skoordynowanych działań Unii Europejskiej na polu walki z koronawirusem, głównie w kontekście podróży w ramach UE. Varadkar mówił, iż Irlandia odblokowywana będzie bardzo ostrożnie, by działania dawały gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom wyspy, więc także chronić będzie swoje granice, przed ponownym napływem osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Leo Varadkar podczas rozmowy z przewodniczącą Ursulą von der Leyen dodał, iż plan znoszenia ograniczeń w podróżowaniu, opierać się będzie na unijnych zaleceniach, więc wprowadzone zostaną trzy kroki, jakie opracowane i przedstawione zostały w ubiegłym tygodniu. Premier jest też zdania, iż plan znoszenia ograniczeń w podróżach międzynarodowych UE, daje gwarancję zachowania największej z możliwych miejsc pracy w przemyśle turystycznym, a i będzie ograniczał możliwość ponownego niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pierwszym etapem uwolnienia podróży transgranicznych będzie ograniczenie ich do wyłącznie istotnych i prowadzenia kontroli stanu zdrowia podróżnych, a w kolejnej fazie zezwoli się wszystkim na podróżowanie krajach europejskich, jednak przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, w tym kontroli stanu zdrowia. Co ważne, w drugiej fazie, wolne podróże międzynarodowe dozwolone będą między rejonami, które uznane zostaną za bezpieczne z punktu widzenia zdrowotnego.

Trzecia i ostatnia faza znoszenia ograniczeń podróży, to powrót do zasad sprzed pandemii, brak kontroli stanu zdrowia i dowolność tras, na jakich obywatele Unii Europejskiej będą mogli się poruszać. UE nie wyklucza jednak, że niektóre kraje mogą okresowo wprowadzać jakieś ograniczenia w podróżowaniu, ale będą one musiały być uzasadnione medycznie.

Większą swobodą podróżowania mieszkańcy Irlandii będą mogli cieszyć się od sierpnia, co zapowiedział szefowej Komisji Europejskiej Leo Varadkar.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij...
Pierwszy dzień powr
Budowlańcy wracają
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish