Trzy fazy wejścia do restauracji

Prezydent Michael Daniel Higgins podpisał dzisiaj ustawę zawierającą poprawki do aktów prawnych o zdrowiu publicznym, co pozwoliło gabinetowi podjąć ostateczną decyzję w sprawie otwierania pubów i restauracji.

Komentując po posiedzeniu rządu decyzje, premier Micheál Martin stwierdził, że restauracje, puby, bary i kawiarnie, będą mogły uruchomić swoje wnętrza dla gości w następny poniedziałek tj. 26 lipca. Możliwość przebywania w środku będą miały dwie grupy osób, bo te, które są zaszczepione lub są ozdrowieńcami, a będą mogły im towarzyszyć niezaszczepione dzieci do 18 roku życia.

Przy jednym stole będzie mogło przebywać jednorazowo do 6 osób, o ile istnieje taka możliwość, a w czasie przemieszczania się po barze, pubie lub restauracji, czyli w chwili wejścia, wyjścia i w drodze do toalety, obowiązkowo trzeba będzie nałożyć maskę. W lokalach trzeba będzie też przestrzegać dystansu społecznego.

Nie będzie ograniczeń czasowych związanych z przebywaniem wewnątrz lokali, ale te, nie będą mogły działać dłużej, niż do 23:30.

Przy wejściu obowiązkiem będzie od przyszłego tygodnia okazanie Digital Covid Cert, a personel będzie sprawdzał je za pomocą czytników kodów QR, natomiast użytkownicy papierowych potwierdzeń szczepienia i wyzdrowienia z choroby, będą musiały dodatkowo przedstawić dokument potwierdzający tożsamość.

Rząd przyjął też trzy fazy uruchamiania barów i restauracji w kraju, co będzie skutkować w pierwszym okresie następującymi zasadami:

– W lokalach przebywać mogą osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby poniżej 18 roku życia.

W fazie drugiej:

– Do lokali będą mogły wejść dodatkowo osoby, które uzyskają negatywny wynik testu PCR.

W fazie trzeciej:

– Do pubów, barów, kawiarni i restauracji, wejdą też osoby z negatywnym wynikiem badania antygenowego.

Osoby czasowo opuszczające lokal, będą musiały zostać oznaczone, by mogły do niego swobodnie powrócić, ale w chwili powrotu, obsługa, ponownie może zażądać okazania certyfikatu.

Przepisy te mają mieć formę tymczasową i obowiązywać do października tego roku. Rząd zostawił sobie jednak furtkę w tej sprawie, krytykowaną przez opozycję w parlamencie i o ile uzna to za konieczne ze względów bezpieczeństwa zdrowia publicznego, przedłużyć okres obowiązywania o kolejne miesiące.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Merrion Street

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: