Trzech ojców sukcesu

Po przedłużającej się ciąży nastąpiło rozwiązanie i chociaż poród nie odbył się bez komplikacji, to ojcowie nowonarodzonej są zadowoleni.

Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party zgodnie informują, że udało się uzgodnić projekt programowy, a ten jest podstawą do utworzenia koalicji rządowej, więc tuż po zaakceptowaniu tekstu umowy przez poszczególne ugrupowania, liderzy przystąpią do formowania nowego gabinetu.

Kilka ostatnich dni trwały rozmowy na najwyższych partyjnych szczeblach, a udział w nich brali Micheál Martin, Leo Varadkar i Eamon Ryan, którzy rozprawiali, co powinno trafić do realizacji w latach przyszłych, a jakie wyborcze obietnice, trafią do kosza.

Jak mówią przedstawiciele trzech ugrupowań, udało się doprowadzić do porozumienia, a to ma oznaczać, że zażegnano powyborczy kryzys i teraz wszystko toczyć się będzie gładko. W dokumencie z całą pewnością znajduje się zapis, że premierem w nowym gabinecie zostanie lider Fianna Fáil Micheál Martin, a po połowie kadencji, czyli w grudniu 2022 roku, zmieni go lider Fine Gael Leo Varadkar.

Na konferencji prasowej przed budynkami rządowymi przyszły premier Micheál Martin powiedział, że jest zadowolony i wręcz szczęśliwy, że udało się uzgodnić treść dokumentu, ale dodał, iż teraz przed rządem i Irlandią, stanęły trudne wyzwania. Poseł Martin dodał, że rząd zajmie się w pierwszym okresie swojego urzędowania rozwiązaniem problemów gospodarczych, nie wyłączając z tego spraw mieszkaniowych, edukacji i zdrowia, które mają być kluczowymi dla przyszłej formacji rządowej.

Ważnym punktem na mapie działań rządu pod przewodnictwem Micheála Martina mają być kwestie środowiska, czyli jego ochrona.

Bogdan Feręc

Źr: FF/FG/GP

Polska-IE: Udostępnij...
Brytyjskie wiernopod
Piją, żeby sobie p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish