Trzeba teraz powstrzymać plagę zaśmiecania

Mamy teraz do czynienia z obrazami zalewającymi media społecznościowe, a dobra pogoda doprowadziła do dramatycznego wzrostu zaśmiecania przestrzeni publicznej.

Senator laburzystów Mark Wall podkreślił pilną potrzebę wprowadzenia zmian w ustawie z 2021 r. w sprawie prawa pracy (wykorzystanie telewizji przemysłowej w ściganiu przestępstw) i wezwał ludzi do odpowiedzialnego usuwania ich śmieci, gdy są poza domem.

Senator Wall powiedział:

– Piękna pogoda zwykle poprawia nastrój, ale lokalne społeczności zostaną zdewastowane przez ilość śmieci pozostawionych przez wielbicieli słońca w parkach i na ulicach w całym kraju. Naprawdę rozczarowujące jest oglądanie zdjęć w mediach społecznościowych miejsc pokrytych śmieciami. Mówiąc prościej, jest to wandalizm środowiskowy. Świadczy to o ogromnym braku szacunku dla wielu liderów społeczności i wolontariuszy Tidy Town w całym kraju, którzy zbierają setki kilogramów śmieci. Zachęcałbym wszystkich do zbierania śmieci i opuszczania środowiska w takim stanie, w jakim je zastali, korzystając z przestrzeni publicznych. Ludzie muszą być dumni z przestrzeni i pamiętać, aby spakować się po zabawie na świeżym powietrzu. To kolejny przejaw kultury nielegalnego dumpingu w kraju, co wymknęło się spod kontroli. Nielegalne wysypiska szerzą się w całej naszej pięknej okolicy, na głównych ulicach naszych miast, głównych drogach prowadzących przez nasze miasta, a także na wszystkich drogach drugorzędnych i pasach ruchu w naszym kraju. Dlatego w zeszłym miesiącu przedstawiłem ustawę, która pozwoliłaby naszym władzom lokalnym na korzystanie z telewizji przemysłowej w celu ułatwienia zapobiegania, dochodzenia, wykrywania i ścigania przestępstwa nielegalnego dumpingu. Nie ulega wątpliwości, że CCTV może być i jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z plagą nielegalnego dumpingu. Liczby zaangażowane w sprzątanie tego wandalizmu są oszałamiające. Samorządy w Kildare, Meath i południowym Dublinie wydają średnio 3 miliony euro rocznie na sprzątanie. Jeśli powtórzy się to we wszystkich naszych 31 władzach lokalnych, to marnujemy średnio 90 milionów euro rocznie na sprzątanie. Obrazy powszechnego zaśmiecania pokazują, że może zaistnieć potrzeba wprowadzenia przepisów chroniących nasze miejscowości i zachęcających ludzi do odpowiedzialnego zaśmiecania. Ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekamy na lato na świeżym powietrzu, nie możemy już obudzić się na kolejny poranek z przerażającymi obrazami zaśmiecania. Musimy być dumni i okazywać szacunek naszym miejscowościom.

*

Szanowny Panie senatorze, a może trzeba pomyśleć na początku o większej ilości publicznych koszy na śmieci? W przypadku Galway, bo o tym mieście mogą mówić z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa, Rada Miejska, w 2019 roku, zlikwidowała cześć koszy na śmieci i to w centrum miasta. Nie dziwmy się więc, że zużyte opakowania po jedzeniu i inne odpadki, lądują na ulicach i chodnikach, nie zaś w miejscach do tego przeznaczonych. Takich miejsc brakuje.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Minister budownictwa
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian