Trzeba podnieść płacę minimalną do 15 €

Parlamentarna koalicja Solidarity-People Before Profit zapowiedziała, że złoży wniosek w tej sprawie.

Solidarity-PBP stwierdza, że obecne koszty życia, są na tyle wysokie, iż osoby wynagradzane najniższą stawką godzinową, mają ogromne trudności w utrzymaniu. Należy w tym zakresie zrobić znacznie więcej, niż tylko przyznawać niskie dopłaty do prądu, bo trzeba zająć się płacami. Koalicja „S-PBP” uznała, iż najlepszym rozwiązaniem, stanie się podniesienie płacy minimalnej, ale nie o kolejne 30 centów, a o poziom powiązany z inflacją.

Tylko podniesienie krajowej płacy minimalnej da możliwość utrzymania standardu życia na odpowiednim poziomie, brak ubożenia dużej części społeczeństwa i przeciwdziałać będzie inflacji.

Solidarity-People Before Profit domagać się będzie w swoim wniosku, jaki trafić ma w tym tygodniu do Dáil, aby najniższe wynagrodzenie godzinowe, wynosiło w Irlandii 15 (piętnaście) euro.

Tu warto zaznaczyć, że minimum egzystencyjne, określone zostało dla Irlandii na poziomie 12,90 € za godzinę pracy, więc propozycja Solidarity-People Before Profit, jest raczej z gatunku wysokich. Ugrupowanie nie może liczyć też na wiele głosów poparcia, przynajmniej przed prezentacją wniosku, bo nawet partie opozycyjne stwierdziły, że taka podwyżka płacy minimalnej, jest raczej wątpliwa, chociaż dodają, że pensje powinny wzrosnąć.

*

Powinni natomiast żyć nadzieją ci, których płace obliczane są od pensji minimalnej, bo każda podwyżka tej właśnie, da im wzrost wynagrodzenia. W mojej opinii, podniesienie płacy minimalnej do proponowanego poziomu, jest obecnie tylko biciem politycznej piany, bo zupełnie nierealne w tych uwarunkowaniach gospodarczych i stanie, przynajmniej niektórych przedsiębiorstw. Dla wielu będzie to gwóźdź do biznesowej trumny, a i pociągnie za sobą konsekwencje, czyli podniesienie cen na towary i usługi. Prywatnie dodam, że i ja chciałbym podwyżki o 4,50 € na godzinę, chociaż za stawkę minimalną, już od dawna nie pracuję.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia powinna wzm
Nowy plan modernizac
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська