Trzeba ochronić irlandzką neutralność

Irlandzki rząd chce zakończyć neutralność i wysłać irlandzkie wojska do prowadzenia zagranicznych wojen u boku NATO.

Żeby przygotować grunt, organizują fora konsultacyjne. Przewodniczyć jej będzie Louise Richardson, Dama Imperium Brytyjskiego, która przedstawi rządowi zalecenia. Publicznie wyraziła poparcie dla polityki zagranicznej USA i NATO, a nie jest bezstronnym przewodniczącym.

Celem rządu jest zakończenie Triple Lock. To powstrzymuje wysyłanie ponad 12 irlandzkich żołnierzy do stref działań wojennych bez wyraźnej zgody rządu, Dáil i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Używają pretekstu wojny na Ukrainie, aby zakończyć neutralność, ale niedawny sondaż pokazuje, że 87% ludzi popiera zawieszenie broni w celu ułatwienia negocjacji.

Gdybyśmy mieli rząd, który naprawdę popierałby neutralność, promowałby negocjacje, jednak Fianna Fáil, Fine Gael i Zieloni nie popierają żadnej pozytywnej koncepcji neutralności.

Irlandzka polityka zagraniczna powinna kierować się kluczowymi zasadami – abyśmy pozostali niezależni od kolonialnych ambicji światowych supermocarstw. Abyśmy wspierali wszystkich walczących o położenie kresu uciskowi, takich jak naród palestyński.

People Before Profit wniosła do Dáil projekt ustawy o referendum w sprawie wzmocnienia neutralności w konstytucji, ale partie rządowe odrzuciły ją, bo boją się powszechnego głosowania.

Zachęcamy do wspierania forów ludowych na temat irlandzkiej neutralności, które stanowią alternatywę dla forów organizowanych przez rząd.

  • Dublin Poniedziałek 19 czerwca Liberty Hall 19:00
  • Cork Wtorek 20 czerwca Imperial Hotel 20:00
  • Galway Czwartek 22 czerwca 20:00
  • Limerick Sobota 17 czerwca Conradh na Gaeilge 15:00

Po tych forach odbędą się protesty poza fikcyjnymi forami rządowymi. Odbywają się one każdego ranka o 9 rano w UCC, Cork, czwartek 22 czerwca ; NUIG, Galway w piątek 23 czerwca ortaz Dubliński  Zamek w dniach 26 i 27 czerwca.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

Photo by People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
UNICEF: prawa dzieck
Stefanik: Rosja rozs