Trybunał w Hadze rozpoczyna śledztwo na Ukrainie

Jak już informowaliśmy we wczorajszym podsumowaniu dnia nadawanym z Dublina w Radiu Wnet, prokurator Karim Khan, wszczął procedurę śledztwa w sprawie działań wojennych, które prowadzone są przez Rosję na Ukrainie.

Wg Khana, są uzasadnione podejrzenia, że Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, a jak napisał w oświadczeniu prokurator, śledztwo musi być rozpoczęte w trybie nagłym, natomiast sytuacja na Ukrainie, monitorowana będzie teraz stale. Co ważne, w kwestii ukraińskiej, zbadana zostanie sytuacja od 2013 roku, więc śledztwo dotyczyć będzie także wcześniejszych działań Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, w tym w okresie aneksji Krymu.

Obecnie prokurator Karim Khan zajmie się analizą wniosków ze wcześniejszych postępowań i wstępnych badań, które pokazują sytuację na Ukrainie, co może dać obraz kierunku prowadzonego śledztwa.

W oświadczeniu prokurator Khan stwierdza:

– Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że zarówno domniemane zbrodnie wojenne, jak i zbrodnie przeciwko ludzkości, które zostały popełnione na terytorium Ukrainy.

Jak wiemy do tej pory, bandycki napad Putina na Ukrainę skutkował wystrzeleniem przynajmniej 113 pocisków typu Iskander i Kalibr, a te, nigdy nie powinny być użyte w ostrzale miejsc cywilnych, co jest wyraźnym złamaniem prawa międzynarodowego. To z kolei wskazuje, że Rosja i jej przywódca, dopuścili się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, co doprowadzi do postawienia konkretnych zarzutów, które staną się podstawą oskarżenia.

Trybunał w Hadze jest międzynarodowym sądem, który prowadzi sprawy w zakresie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych. Warto też przypomnieć, że w 2016 roku, Władimir Putin, zerwał stosunki z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Bogdan Feręc

Źr: Radio Wnet/ Associated Press

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська