Trwa spór o ulgę podatkową

Wg Fianna Fáil twierdzenia Fine Gael, że z proponowanej obniżki podatków skorzysta ok. 2 miliony osób, są przesadzone, bo będzie to raczej znacznie mniej.

Spór w koalicji, który trwa od kilku dni, nie ma się ku końcowi, a obie strony przedstawiają argumenty na prawdziwość swoich słów i próbują sobie udowodnić, że przeciwnicy nie mają racji. Nie zmienia to jednak faktu, że Fine Gael chce wymóc na ministrze finansów z „FF”, aby uwzględnił obniżkę podatkową w wysokości 1000 € w kolejnym budżecie, co da zyski praktycznie każdemu pracownikowi na etacie.

To nie koniec budżetowych zmagań, bo koalicja wezwana została, aby tygodniowa emerytura państwowa w przyszłorocznym budżecie zwiększona była o 15 €, co będzie wsparciem dla osób korzystających z tych świadczeń. Tutaj ważne jest, że posłowie „FF” i „FG” są zgodni, więc chcą podniesienia emerytur państwowych, ale kwestią do rozwiązania jest wysokość podwyżki. Jedni mówią, że emerytury powinny być podniesione o 15 €, a kolejni, że o 20 €. Tym samym obecna emerytura wynosząca 265 € tygodniowo mogłaby wzrosnąć od przyszłego budżetu do 280 lub 285 euro na tydzień. Promotorem idei podniesienia emerytur jest Leo Varadkar, który już wcześniej sugerował, iż emerytury będą podniesione, ale wymieniał kwotę 12 € na tydzień.

W przypadku propozycji Fine Gael Fianna Fáil wylicza, że proponowana obniżka podatkowa kosztować będzie państwo 1,5 mld €, a skorzysta z niej mniej osób, niż mówią przedstawiciele partii Leo Varadkara. Fine Gael uznało, że z obniżki podatków skorzystać będzie mogło przynajmniej 1,9 mln osób i w tym przypadku zysk wyniesie średnio 100 € miesięcznie i będzie to dotyczyć osób z dochodem do 44 000 € rocznie. Mówi się jednak, że tylko 1,3 mln osób będzie mogło cieszyć się z niższego podatku, jaki proponuje Fine Gael, a i zysk będzie niższy, niż pokazują wyliczenia „FG”.

Fianna Fáil dodaje, że nie 1,9 i nie 1,3 miliona osób będzie mogło zyskać rocznie 1000 € lub kwotę zbliżoną, bo będzie to zaledwie 650 000, co wynika z mediany zarobków krajowych. „FF” twierdzi również, że wyliczenia „FG” nie są całkowicie błędne, ale mogą zawierać przelicznik na gospodarstwo domowe, więc tylko w takim przypadku mówi o 1,3 milionie osób.

W tej sprawie interweniował wczoraj trzeci z koalicjantów i lider Partii Zielonych, a jednoczenie minister transportu, środowiska i energetyki Eamon Ryan zaproponował, aby rozmowy przenieść za zamknięte drzwi, więc nie toczyć sporu publicznie.

Podwyżka emerytur i obniżka podatków może być sfinansowana z nadwyżki budżetowej, dodaje Fine Gael, a ta łącznie za ubiegły i ten rok wynosić ma 26 miliardów euro.

Mówi się również w kręgach parlamentarnych, że i inne świadczenia socjalne powinny być podniesione, ale podaje się kwotę 10 € tygodniowo.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Virgin Media podnies
Świat ma dosyć woj