Trump jednak nie zbanuje TikToka. Microsoft chce zakupić chińską aplikację w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii

Donald Trump dał 45 dni na zawarcie umowy na zakup chińskiej aplikacji TikTok przez amerykańską firmę Microsoft. Wcześniej prezydent USA ogłosił wykluczenie aplikacji z amerykańskiego rynku.
Od kilku tygodniu można było zauważyć w amerykańskich mediach gorące rozważania nad bezpieczeństwem danych osób, które korzystają z aplikacji TikTok, należącej do chińskiego koncernu ByteDance. Swoje zdanie w tej sprawie wyraził także sekretarz stanu Mike Pomepo, który powiedział, że dane użytkowników TikToka dostarczane są bezpośrednio do aparatu bezpieczeństwa Chińskiej Partii Komunistyczej. W piątek 31 lipca, prezydent Donald Trump zapowiedział, że TikTok zostanie zakazany w Stanach Zjednoczonych. Sceptycznie wyraził się także o planie firmy Microsoft, która rozważa nabycie chińskiej aplikacji.
Ostatecznie prezydent USA przeprowadził rozmowę z Satya Nadella’em,dyrektorem generalnym Microsoftu i wyznaczył termin 45 dni na dojście do porozumienia w sprawie zakupu TikToka przez amerykańską firmę Microsoft, która jest już po pierwszych rozmowach z chińskim ByteDance i zapowiedziała ich finalizację do 15 września.
Obie firmy zgłosiły już wolę dokonania transakcji do Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych. Planowane przejęcie przez Amerykanów TikToka ma dotyczyć również zakupu chińskiej aplikacji w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Dalsze negocjacje prowadzone będą w konsultacjach z rządem USA. Przedstawiciele TikToka zapewniają o bezpieczeństwie danych użytkowników i gromadzeniu ich na terytorium USA oraz w formie zapasowej kopii w Singapurze. Amerykańskie władze pozostają jednak ostrożne. Zakup aplikacji od ByteDance przez Microsoft, mogłoby służyć zachowaniu popularnej aplikacji i zmodyfikowanie jej struktury poprzez wprowadzenie amerykańskich systemów bezpieczeństwa dla ochrony danych Amerykanów.
Obecnie w USA z TikToka korzysta około 100 mln obywateli tego państwa. Na świecie liczba użytkowników wynosi ok. 800 mln, głównie korzystają z niej obywatele USA i Indii. Władze tego drugie kraju, zablokowały jednak możliwość korzystania z chińskiej aplikacji z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i oskarżyły Chiny o wykradanie danych użytkowników. W Państwie Środka aplikacja ta funkcjonuje pod nazwą Douyin.
Źródła: Fox News/BBC/CNBC CNN/Microsoft Blog
Autor: Marcin Krzeszowiec