Trudny powrót do szkoły. Autobus to ostateczność – preferowana jest jazda rowerem

Po przerwie semestralnej uczniowie wracają dzisiaj do szkół, ale powrót może przysparzać wiele problemów, przede wszystkim powodowanych transportem publicznym.

Zgodnie z zarządzeniem rządu, na okres II blokady, transport miejski, gównie autobusowy, zachować miał wyłącznie podstawowe usługi transportowe, więc ograniczyć ilość kursów do 25% swojej normalnej ilości. To z kolei wywołało problemy w dotarciu do pracy, bo użytkownicy narzekali, iż jest zbyt mało autobusów, a w niektórych miastach również tramwajów, natomiast teraz, kiedy w pojazdach komunikacji miejskiej może znajdować się ograniczona ilość osób, z takimi problemami spotkają się również uczniowie.

National Transport Authority (NTA) twierdzi, że część pasażerów pozbawionych zostało możliwości dotarcia transportem publicznym do pracy, ponieważ o 75% zmniejszono jego przepustowość. Powrót dzieci do szkół wywoła kolejne problemy, więc duża ilość osób, może odczuwać dyskomfort i mieć utrudnione podróże do pracy, domu i oczywiście do szkoły.

Jakby wbrew ogólnej opinii NTA, szef tej instytucji Dermot O’Gara powiedział, iż z transportu publicznego należy korzystać tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Dyrektor ds. publicznych National Transport Authority Dermot O’Gara:

– Dzisiejszy powrót szkół, prawdopodobnie wywoła dodatkową presję. Zależy nam na tym, aby podróżni byli świadomi sytuacji. NTA zwraca się do ludzi, aby unikali podróżowania w godzinach szczytu i korzystali z transportu publicznego tylko do podstawowych celów. Nikt nie chce widzieć sytuacji, w której niezbędni pracownicy, na przykład pracownicy służby zdrowia, nie mogą wsiąść do autobusu. Osoby, które mogą pracować w domu, powinny pracować w domu. Wciąż zachęcamy ludzi do chodzenia lub jazdy na rowerze tam, gdzie to możliwe. Użytkownicy autobusów i tramwajów, którzy nie mają alternatywy dla transportu publicznego, powinni spodziewać się dłuższej podróży i odpowiednio planować ją z wyprzedzeniem. Kierowcy i inni pracownicy transportu publicznego pracują w bardzo trudnym środowisku, a klienci powinni zawsze ich szanować. Oczywiście należy też zakładać okrycia twarzy podczas korzystania z transportu publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: NTA

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin sprawdza
Firmy farmaceutyczne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian