Trudny czas dla szkół. Polska szkoła muzyczna w tarapatach

Bardzo rzadko spotykam się osobiście z osobami, które proszą mnie o pomoc, chociaż tej raczej nie odmawiam i próbuję wesprzeć, o ile mam takie możliwości.

Tak stało się w przypadku B’Music College Of Music And Performing Arts i spotkaniem z dyrektorką tej placówki Panią Izabelą Kurek, gdy jedna z jej znajomych, przysłała mi informację, że w szkole istniejącej od kilkunastu lat, zaczyna dziać się źle. Przypadek sprawił, iż udało się zaaranżować spotkanie, a to zbiegło się z moją wizytą w Dublinie, co nawiasem mówiąc, nie jest zbyt częstym wydarzeniem.

Izabela Kurek – dyrektor i właścicielka B’Music College Of Music And Performing Arts

Z Panią Izabelą Kurek, spotkałem się wczoraj i do czego muszę się przyznać, nie planowałem zbyt długiej rozmowy, bo nauczony doświadczeniem, wiem, w jakim kierunku zazwyczaj, takie dyskusje zmierzają i kończę je w kilkanaście minut słowami, że postaram się coś zrobić. Ta rozmowa i spotkanie było całkiem inne i przy kawie, skacząc po tematach, musiałem wręcz naciskać, aby dowiedzieć się, co się dzieje w szkole. To było dla mnie zaskoczeniem, ale miłym, z dużym zainteresowaniem słuchałem opowieści Pani Izabeli, więc drążyłem temat i w taki sposób wiem o źródłach kłopotów B’Music College Of Music And Performing Arts.

Są spore, a i sprawa staje się poważna, bo może dojść do zamknięcia tej placówki, o ile, nie uzyska wsparcia. Przyznać muszę, o czym powiedziała Pani dyrektor Kurek, że otrzymała dwukrotnie dotacje od lokalnych urzędników, ale było to w czasach najostrzejszych pandemicznych ograniczeń, z jakimi miała styczność Irlandia.

Żeby utrzymać szkołę na powierzchni, nie dać jej popaść w zadłużenie, Pani dyrektor, nie czekała na pomocne dłonie i nie domagała się dotacji, a ni mniej, ni więcej, zaczęła wyprzedawać instrumenty, by opłacić czynsz i regulować inne zobowiązania. Dla szkoły muzycznej brak instrumentów, oznacza raczej śmierć, więc tu właśnie leży jedno ze źródeł problemów szkoły.

Jak zaznaczyła Izabela Kurek, do tej chwili ma duże opory, aby prosić o pomoc lub wsparcie i wszelkimi sposobami stara się utrzymać szkołę w działaniu, ale stanie się to niemożliwe, jeżeli nie uda się jej odkupić lub kupić nowych instrumentów, jakich w szkole brakuje.

Nasza trwająca kilka godzin rozmowa, zeszła też na tematy całkiem prywatne, co w konsekwencji dało mi także obraz Pani Izabeli, jako osoby, a nie mogę jej nazwać kimś, kto w łatwy sposób chce zdobyć pieniądze i odbudować szkołę rękoma i pieniędzmi innych. Ważne jest, że w podjętych przed dyrektor Kurek działaniach, chwyta się wszelkich sposób, więc utworzyła także zbiórkę pieniędzy, której podstawowym celem jest odbudowanie zaplecza instrumetalnego szkoły. To jednak może odbywać się też w inny sposób, bo Pani Kurek, szuka także możliwości, by bez pieniędzy, a z darowizn w formie samych instrumentów, dać możliwość swoim uczniom kontynuowania nauki.

Tu ciekawostka, bo podczas naszej rozmowy w jednym z dublińskich barów, podeszła do nas kelnerka, która rozpoznała Panią Izabelę, jako jej nauczycielkę muzyki. Istotne jest też, że owo dziewczę, kontynuuje naukę w zakresie muzycznym, a wychowanica Pani Kurek, jest studentką światowej sławy nauczycieli muzyki.

Wracając jednak do szkoły i jej problemów, może się okazać, że placówka, która nigdy właściwie nie prosiła o żadne datki, stanęła w obliczu możliwości jej likwidacji, bo to i mniejsza ilość uczniów, jak i brak niektórych instrumentów. Jest jeszcze jeden problem, albowiem opłaty za naukę, wnoszone są nieregularnie, z dużymi opóźnieniami, więc i to staje się udręką szkoły, która cały czas musi opłacać czynsz za lokal, płacić za prąd i ogrzewanie oraz płacić nauczycielom.

Pani Izabela Kurek prosi więc osoby, które mogą wesprzeć w różny sposób szkołę, by pomogły jej przetrwać i osiągać sukcesy, jakie odnosiła do tej pory. Najłatwiej będzie odnieść się do prośby dyrektor B’Music College Of Music And Performing Arts, wchodząc na stronę Gofundme>>>, gdzie zapoczątkowana została zbiórka funduszy. Na wymienionej stronie, wyjaśniony jest też szczegółowo cel zbiórki, osiągnięcia szkoły i przede wszystkim jej uczniów, a są imponujące. Można także zajrzeć na stronę internetową szkoły, a ta znajduje się pod TYM ADRESEM>>>, co pozwoli poznać zakres działania placówki. Można też zajrzeć na facebookowy profil szkoły, a link ukryty jest TUTAJ>>>

Ze swojej strony obiecałem Pani dyrektor pomoc, teraz deklaruję objęciem B’Music College Of Music And Performing Arts patronatem medialnym, a jednocześnie, jako dziennikarz Radia Wnet, podejmę próbę zainteresowania tym tematem samą rozgłośnię i instytucje, które powołane zostały do wspierania inicjatyw polonijnych.

Mam też nadzieję, że wspólnymi siłami, chociaż czas dla wszystkich jest nader trudny, uda nam się uchronić tę placówkę, prowadzoną przez naszą rodaczkę i wesprzeć Panią Izabelę w miarę naszych możliwości. Może to też dobry sposób, aby nasza diaspora w Irlandii, ponownie, bo kiedyś już tak było, połączyła siły na wielu polach i dała wyraz jedności, niezależnie od poglądów i miejsca zamieszkania. Ochrona naszego dziedzictwa, również w postaci naszych placówek edukacyjnych w Irlandii, nie jest czyniona dla nas, a dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń, by naszą polską duszę, zawsze miały w sercach, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać.

Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Martin nie wie, o cz
Czy PiS przegra najb
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська