Tropiciel OBI

Powszechnie wiadomo, że psy mają znakomity węch. Naukowcy dowiedli, że psy wykazują fenomenalną zdolność wykrywania i identyfikowania zapachu.

W nosie psa znajduje się średnio 220 milionów receptorów zapachu (komórek węchowych nabłonka węchowego), podczas gdy człowiek ma ich jedynie 5 milionów. Czułość psiego nosa przewyższa czułość jakiegokolwiek urządzenia.

Często wykorzystuje się tę zdolność do zadań poszukiwawczo-lokalizacyjnych, czyli do wykrywania (wyszukiwania zapachów).
Na Dublińskim lotnisku w roli żywego detektora służbę pełni m.in. pies OBI. Ekstremalna wrażliwość zmysłu jego węchu pozwoliła funkcjonariuszom Revenue udaremnić próbę przemytu. Dzięki jego zdolnościom, podejrzeniom i wskazaniu udało się urzędnikom skarbowym zatrzymać do kontroli jednego z pasażerów. Kolejny raz OBI okazał się nieomylny…

W ramach bardziej szczegółowej kontroli funkcjonariusze zatrzymali obywatela brytyjskiego przylatującego do Irlandii z Bodrum w Turcji.
Po przeszukaniu bagażu pasażera odkryli 40 000 papierosów – 200 kartonów (!)


Szacunkowa wartość detaliczna przemycanych papierosów oznaczonych markami „L&M Red” i „Chesterfield” wynosi 27 000 EUR, co stanowi potencjalną stratę dla Skarbu Państwa w wysokości 21 300 EUR.
Podczas konferencji prasowej Rzecznik Urzędu Skarbowego, powiedział: „Podkreślam, że powodzenie udaremnienia przemytu nie miało by miejsca bez pomocy psa-detektora OBI”. Sam psi funkcjonariusz choć zadowolony, nie wykazywał wielkiej radości, ale można było „wyczuć”, że ma poczucie „świetnie wykonanej roboty”.
P.S.
Teraz zżera mnie ciekawość… Czy powracający z naszej ojczyzny redaktor Bogdan Feręc (Polska-IE) będzie próbował pobić ten rekord?! 😅

Fot. Revenue
Przemysław Zbieroń

Shamek w Dublinie – Radio PL

Drogi redaktorze z Dublina,

Otóż nie trudniłem się, nie trudnię, ani nie będę trudnił insynuowanym mi procederem. Nie jestem też zwolennikiem palenia wymienionych marek papierosów, innych też nie. Nie muszę też zajmować się transportem wyrobów tytoniowych do Irlandii, gdyż moi znajomi, o ile palą, to już teraz raczej e-papierosy. Nawiasem mówiąc, do rejestrowanego bagażu 20 kg i plecaka z laptopem, nie zmieści się 200 kartonów papierosów.

Informacja dla osób, które chciałyby się mnie pozbyć i złożyć donos o podejrzeniu podjęcia próby przemytu: Lecę liniami Ryanair z Wrocławia do Shannon, a ląduję jutro o godzinie 17:00.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Jeżeli…
Cały kraj w strefac
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian