Triumwirat jest teraz tylko kwestią czasu

Dzisiaj rozpoczną się formalne rozmowy o zawiązaniu koalicji rządowo-parlamentarnej pomiędzy Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party.

Wczoraj na spotkaniu Partii Zielonych podjęto decyzję, aby rozpocząć oficjalne rozmowy o przystąpieniu tego ugrupowania do koalicji rządowej, ale nie obyło się bez pewnych zgrzytów, bo przeciwnikiem podjęcia współpracy z „FF” i „FG” był wiceprzewodniczący Partii Zielonych. Do tego dołączyło całkiem sporo członków ugrupowania, a aby uzyskać zgodę partii na formalny związek i rozpoczęcie rozmów o włączeniu się w działania koalicji, potrzebna była zgoda 2/3 z ogółu zgromadzonych na spotkaniu.

Po kilkudziesięciu minutach ożywionej dyskusji udało się jednak uzyskać zgodę i Partia Zielonych poinformowała, iż rozpoczyna proces negocjacyjny.

To nie koniec zmagań wewnątrz ugrupowania prowadzonego przez Eamona Ryana, ponieważ zobowiązany został on do wyjaśnienia nieścisłości umowy, a dopiero po ustaleniu wszelkich działań przyszłego rządu i spełnieniu kilku warunków, jakie Zieloni postawili koalicji Fianna Fáil i Fine Gael, odbędzie się kolejne głosownie, nad wejściem do struktur rządowych.

O ile rozmowy w zespołach roboczych rozpoczną się już dzisiaj, to na jutro zaplanowano spotkanie liderów triumwiratu, a wtedy podejmowane będą tematy, które sprawiają najwięcej problemów. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że Zieloni chcą włączenia do programu rządu swoich propozycji związanych z klimatem, ale i mają kilka propozycji gospodarczych i od tego uzależniają wejście do gabinetu.

Koła zbliżone do Fianna Fáil i Fine Gael mówią jednak, że większość spraw została już omówiona i przyjęta do realizacji, a teraz potrzebne jest jedynie doprecyzowanie drobnych niejasności.

Jeżeli tak właśnie jest, to rozmowy koalicyjne, nie powinny trwać zbyt długo, a to oznacza, że już w przyszłym tygodniu Oireachtas mógłby głosować nad wyborem nowego premiera, który stworzy nowy gabinet. Na to stanowisko zaproponowany zostanie Micheál Martin, lider Fianna Fáil i ten przez pierwszą połowę kadencji piastować będzie ten urząd. Ster rządu przejmie po nim dotychczasowy premier, czyli Leo Varadkar.

Bogdan Feręc

Źr: Green Party

Polska-IE: Udostępnij...
Maseczkę i rękawic
Ważny test
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish