Trendy pozostały te same

Okres przedświąteczny to czas poszukiwania prezentów dla najbliższych, a tych, co w tym roku nie jest żadną nowością, znacznie częściej poszukujemy w internecie.

Zbadano, co najczęściej znajduje się na liście bożonarodzeniowych prezentów, a i uznano, że jak w latach ubiegłych, króluje tu elektronika i drobny sprzęt domowy. W przypadku dzieci najczęściej wybiera się obecnie wszelkie gry elektroniczne, ale i zabawki do samodzielnego składnia, chociaż w tym zakresie, widać też zmianę, bo rośnie popularność hulajnóg i skuterów elektrycznych.

Co ciekawe, oba, bo i niewielkie skutery i hulajnogi elektryczne, kupowane są bardzo często online i to poza granicami Irlandii, gdyż na kontynencie europejskim, można znaleźć, jest w znacznie niższych cenach, a i koszty transportu, nie dają w połączeniu z ceną podstawową kwoty, jaką za taki sprzęt należy zapłacić na wyspie.

Prezenty dla dorosłych to kolejna kwestia, jaką zajął się Retail Market Research Laboratory, bo tu, dosyć trudno jest określić jakiś wybrany produkt lub kierunek, ale na plan pierwszy wysuwa się sprzęt gospodarstwa domowego i wyposażenie domów. Często kupowane są również gadżety elektroniczne, a dużą popularnością cieszą się rowery elektryczne i sprzęt sportowy, chociaż ten, raczej marginalnie w całości zakupowych trendów świątecznych. Odzież też jest chętnie kupowana, głównie sezonowa, więc czapki i rękawiczki, ale tutaj należy dodać, że wysokiej klasy.

Książki, to następna pozycja na liście zakupów dla najbliższych i ich popularność wzrasta, jak i rośnie sprzedaż nośników muzyki, w tym płyt winylowych.

Wg Retail Market Research Laboratory nie ma też ustalonego limitu wydatków, chociaż wiele osób w swoich wyborach kieruje się ceną, a respondenci mówili, że mają na tegoroczne prezenty przeznaczoną odpowiednią ilość gotówki. Ta była różna i uzależniona od zamożności portfela, więc na prezent dla osoby dorosłej planowano wydać od 100 do nawet 1950 euro. W przypadku dzieci kwoty były niższe i wahały się w przedziale od 50 do 850 euro, chociaż mówiło się też o 1500 €.

Jest też ciekawostka, bo prawie 0,1% respondentów odpowiedziało, że nie w ogóle nie ma zamiaru wyznaczać sobie górnej granicy dla ceny prezentów świątecznych, a kupią towary zaliczane do grupy luksusowych.

Na tegoroczne prezenty świąteczne, w ujęciu ogólnym, planujemy wydać średnio tyle samo, jak miało to miejsce w roku ubiegłym, natomiast 31% osób badanych wyda mniej, a 12% wyda więcej, niż było to w poprzednie święta Bożego Narodzenia, a opinie te, nie odnosiły się do poziomu inflacji.

Bogdan Feręc

Źr: RMRL

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
PTSB także przejmie
Świąteczny prezent
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>