Totalne uderzenie gospodarcze

Kiedy reżim Putina rozpoczął inwazję na Ukrainę, zablokował dostęp informacyjny do nawet niewielkiej ilości prawdy o wojnie i mieszkańcy Federacji Rosyjskiej wiedzą o niej niewiele, co wyprawia ich armia w sąsiednim kraju.

To akurat informacje w pełni potwierdzone, jak i te, że firmy, jak Gazprom, który finansuje niektóre rosyjskie media, wydał zakaz używania niektórych słów w przekazie publicznym, więc np. „wojna” i „agresja”, przynajmniej w odniesieniu do Ukrainy.

Świat się obudził, świat zaczął reagować, a podkreśla się, że nakładać będzie sankcje kroczące, więc zapowiada się następne o jeszcze większej skali. Ważne też jest, że i światowe koncerny wycofują się ze współpracy z Rosją, ale co podkreślałem od początku i jestem zwolennikiem, musi dojść do totalnej izolacji gospodarczej tego państwa.

Dobrym wezwaniem jest to, które proponuje polski premier Mateusz Morawiecki, więc zakończenie używania rosyjskich węglowodorów, gdyż większość pozyskiwanych z zagranicy przez Federację pieniędzy to właśnie wpływy ze sprzedaży gazu, ropy i węgla. Ja jednak wezwałbym również lub nawet wymusił na światowych markach, także tych odzieżowych i przemysłowych, aby natychmiast zamknęły swoje sklepy w Rosji. Idąc dalej, zwolniłbym pracowników i podał jasny powód zwolnienia, więc wpisał do wypowiedzenia umowy agresję na Ukrainę przez ich kraj.

Wiemy doskonale, że Putina nie wystraszy się działaniami politycznymi, a nawet wszczęciem procesu przez Trybunał w Hadze, więc należy iść i to szybko w kierunku odcięcia Federacji od całego gospodarczego świata. Będą z tym problemy, gdyż np. Chiny niejednoznacznie zachowują się w całej sytuacji, jednak i Pekin może dojść do przekonania, w jakim kierunku zmierza tzw. świat demokratyczny, czyli i Państwo Środka może kiedyś spotkać się z sankcjami na potężną skalę, jak przesadzą ze współpracą z Rosją. Istotne jest również, przynajmniej w mojej ocenie, żeby z Chińczykami rozmawiać, przedstawić argumenty, a nawet spróbować się porozumieć na niwie antyputinowskiej koalicji, co może zbliżyć nas do zakończenia wojny na Ukrainie.

Pamiętać też należy, iż Ukraina jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i innych państw z nią sąsiadującym, więc Słowacji, Węgier, Mołdawii oraz Rumunii, chociaż niektóre z tych państw w całości lub części są prosowieckie, jak Węgry i separatystyczne, chociaż autonomiczne obecnie Naddniestrze, czyli Mołdawska Republika Naddniestrza.

W naszych rozważaniach powinniśmy też zauważać potencjał rozwinięcia się wojny do rozmiarów światowych, gdyż Putin może wkrótce uznać, że pomoc wojskowa Unii Europejskiej i zwiększenie kontyngentu wojsk NATO na wschodniej flance, ale i armia zaciężna z innych państw, jest niczym innym, jak agresją na jego kraj. Na to wskazują wcześniejsze wypowiedzi i żądania, jak powiedział minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, by USA, usunęły z Europy broń atomową.

Dlatego uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie uderzenie gospodarcze, przy jednoczesnym stałym wsparciu na różnych polach Ukrainy, co od wewnątrz uderzać będzie we wrogo nastawiony reżim Putina i Łukaszenki. Wiadomo też, że Federacja Rosyjska, cierpieć będzie z tego powodu przez wiele lat, bo strat gospodarczych nie da się nadrobić w kilka miesięcy, co w następstwie przywróci ją do czasów, kiedy upadał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. To z kolei może być wyznacznikiem działań prezydenta Putina, czyli za wszelką cenę będzie dążył do sytuacji, aby móc powiedzieć swojemu narodowi, iż nie jest jego winą kryzys, a wywołany został przez Zachód, który od lat próbował zniszczyć Federację Rosyjską. Wtedy, nie można wykluczyć, że Putin nie zdecyduje się na użycie broni najcięższego kalibru, więc atomowej, co będzie wojną światową, jednak także totalną.

Moim zdaniem uderzyć należy na Rosję gospodarczo, z ogromną mocą, bo światową i trzeba zrobić to natychmiast. Nawet z utrzymanymi rezerwami złota i innych kruszców, a także waluty, Rosja nie zapełni żołądków mieszkańców tego kraju, a ci, nie będą przecież mogli niczego kupić, skoro w rosyjskich bankach, pozostaną rezerwy w postaci walorów niewymienialnych. Implikacje wywołane tym działaniem mogą przyczynić się do uruchomienia wewnętrznego niezadowolenia i obalenia obecnych władz Federacji Rosyjskiej.

Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Z Dorohuska Paweł B
Z Rosji wychodzą ws