Tony warzyw i owoców gnije w ciężarówkach

Kierowcy wożący towary z Wielkiej Brytanii do Irlandii informują, że tony świeżych warzyw i owoców, trafia na wysypiska śmieci, a powodem są, nazywane przez nich „bzdurnymi”, przepisy.

Największe opóźnienia notuje się obecnie w porcie Holyhead, gdzie ciężarówki czekają niejednokrotnie kilka dni, a w tym czasie, świeże warzywa i owoce, zaczynają się psuć. Jeden z kierowców, który jeździ na tej trasie od lat, powiedział, że nie pamięta, aby kiedykolwiek na tej granicy panował taki bałagan.

W irlandzkich sklepach powoli zaczyna brakować produktów świeżych, a jak dodają detaliści, dostawy docierają z opóźnieniem. Co podkreśla się w informacji, część towarów nie nadaje się, aby trafiły na półki, więc kwalifikowany jest, jako zepsuty i zamiast w rękach klientów, miejsce znajduje w koszach na śmieci.

Ciekawie zaczyna się robić, kiedy wsłuchamy się w słowa przewoźników, bo kierowcy mówią to oficjalnie, iż straty, można liczyć w tysiącach ton. Kierowca, który niedawno wiózł owoce z Wielkiej Brytanii do Irlandii, czekał na odprawę celną w Holyhead trzy dni, a następnie kilka godzin w Dublinie, by po przybyciu do miejsca docelowego, okazało się, że cały transport, prawie 20 ton owoców, nadaje się tylko na wysypisko. Takie przypadki nie są rzadkością i jak dodał rozmówca radia News Talk, jego koledzy, także zgłaszają takie zdarzenia. Kierowcy narzekają przede wszystkim na skomplikowane przepisy celne, dużą ilość dokumentacji, a jednocześnie zbyt małą ilość celników, którzy sprawnie mogliby odprawiać transporty.

Jak się okazuje, tylko 80% transportów przechodzących przez dubliński port, odprawianych jest natychmiastowo, a pozostałe 20%, musi oczekiwać na pełną kontrolę celną lub uzupełnienie dokumentów.

Republika, o ile zaczyna właśnie odczuwać wpływ brexitu, jest niczym w porównaniu do Irlandii Północnej, gdzie puste pułki w sklepach, stały się codziennością, chociaż rządy w Londynie i Belfaście zapowiadały, że sprawą zajmą się w trybie pilnym i rozwiążą problem dostaw żywności.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Jutro zrobi się zim
OFEROWAŁ DO SPRZEDA
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian