Tonący okręt „Fianna Fáil”

Ostatnie posiedzenie parlamentarzystów Fianna Fáil stało się swoistym przesłaniem dla całego ugrupowania i jej szefa, że partia, może być zmarginalizowana podczas następnych wyborów.

 

Co ciekawe uznano, że to nie do końca jej wina, jakby ugrupowanie rządzące nie brało odpowiedzialności za kraj, gdyż to przez politykę mieszkaniową Fine Gael Fianna Fáil traci poparcie. To stwierdzenie może i byłoby prawdziwe, gdyby nie, dawniejsza polityka prowadzona również przez Fiannę, a szczury zauważyły, że łódka, w której zbiera się woda, wypełnia się nią coraz bardziej.

O ile członkinie i członkowie „FF” mogą mieć trochę racji, bo zaniedbania w sferze mieszkaniowej, z ostatnich kilku lat, dają właśnie efekty, to nie można całej winy zrzucać na poprzednią ekipę, a z tą się przecież współpracowało. O tym jednak parlamentarzyści Fianny wolą nie pamiętać, czyli wina leżeć ma po stronie Fine Gael. Jeżeli jeszcze nie jesteśmy przekonani do słów Fianny, to na marginesie można dodać, że ministrem mieszkalnictwa w Irlandii, bo nigdzie indziej, jest Darragh O’Brien, a ten wywodzi się z Fianna Fáil, więc partia, uderza w swojego członka.

 

Niestety, nawet i ten fakt, nie zmienia ogólnej opinii posłów i senatorów Fianny, którzy wezwali swoje władze, by tupnęły nogą i postawiły do pionu lidera, żeby zaczął działać, bez patrzenia w stronę Fine Gael.

 

To nie wszystkie ciekawostki z wczorajszego wieczornego spotkania parlamentarzystów Fianny, bo mówi się otwarcie, że przyczyną spadających notowań ugrupowania, jest sama współpraca z Fine Gael, a to można uznać za pierwszy krok do rozpadu koalicji. O ile klub poselski „FF” w Dáil nadal będzie szedł tą właśnie drogą, więc szukał winnych poza własnymi strukturami, to nie jest wykluczone, że sytuacja w koalicji stanie się na tyle napięta, iż eksplozja spowoduje rozpad kruchej kohabitacji.

Jednocześnie pojawiło się wezwanie, aby Fianna Fáil utwardziła swoją politykę, odeszła od okresu ustępstw wobec Fine Gael i stała się swoistym strażnikiem rozwoju kraju. To kolejna sugestia, że rozkład koalicyjny będzie postępował, gdyż wywoła tarcia, a do kłótni w rządowej rodzinie, będzie wtedy bardzo blisko.

Co jeszcze bardziej może nas zdziwić, posłowie Fianny chcą, aby odrzucić pomysły fiskalne ministra Paschala Donohoe i powrócić do czasów, kiedy szefem resortu był Michael Noonan. To z kolei potwierdza moje przekonanie, że zarówno Noonan, jaki i jego szef Enda Kenny, tworzyli lepszy tandem w czasach kryzysu, niż osoby, które ich zastąpiły.

 

Czy to cała krytyka, jaka w ostatnich tygodniach leje się wręcz z wewnątrz ugrupowania? Nie, bo i europosłowie Fianny, są dokładnie takiego samego zdania i z perspektywy Brukseli, ślą napomnienia. Tak dzieje się np. w przypadku zaprzyjaźnionego z portalem Polska-IE europosłem Billym Kelleherem, a ten jest wyraźnym opozycjonistom postępowania Micheála Martina i podejmowanych przez premiera decyzji i wskazuje, jaki powinno się obrać kierunek. W tych słowach poparcie Kelleher uzyskuje też od posła z Cork East Jamesa O’Connora, który wtóruje eurodeputowanemu.

 

W Fianna Fáil są również głosy, że o ile sytuacja stała się dziwna, a wręcz na niektórych polach dramatyczna i niebezpieczna dla partii, należy wystrzegać się oficjalnych i głębokich waśni, a doprowadzić do zmiany polityki, by dać sygnał społeczeństwu, że jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. W tym zakresie i tu też można stwierdzić, że ponownie, raczej nie uda się Fiannie doprowadzić do takiego rozwiązania, bo swoje polityczne rogi, pokaże z całą pewnością Leo Varadkar, który od dawna znany jest z dążenia do raz obranego celu, ale bez oglądania się na, jakby tego nie nazwać, rywali i pobojowisko, jakie za sobą pozostawi.

Tak, tak, 98 lat wojenki podjazdowej pomiędzy Fianna Fáil a Fine Gael, nie da się przykryć kilkoma latami trudnej współpracy, a i z tymi ludźmi, którzy myślą o własnym, partykularnym interesie. A może to „celowe działanie określonych kół”, które wykoncypowały sobie, że zniszczą Fiannę, by na polu walki, zostali im tylko niegroźni wojowie? Fine Gael, które wciąż ma wysokie poparcie, mogło uknuć taki właśnie plan i wcale bym się nie zdziwił, gdyby tak akurat było.

Bogdan Feręc

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Profesor Mirosław M
Studio Dublin 07. 05
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian