Toksyny w żywności.

Czy wiesz, że możemy znaleźć wiele ukrytych toksycznych substancji w kupowanej żywności powszechnie uznanej za zdrową?

Jak dowiedzieć się więcej na temat tych substancji i co powinniśmy o nich wiedzieć?

W jednym z poprzednich artykułów wspomniałam o konieczności doboru odpowiedniej żywności, która zapewnia zrównoważoną ilość naturalnych makro i mikroelementów.

Zwróciłam uwagę na potrzebę doinformowania się o produktach naturalnych i rozpoczęcia gotowania z  wykorzystaniem najbardziej nieprzetworzonych produktów, kiedy tylko możemy. Pisałam również o możliwych niebezpiecznych skutkach wynikających ze spożywania wysoko przetworzonej żywności.

Możesz przeczytać ten artykuł, klikając następujący link:

Czego powinniśmy unikać w żywności, którą kupujemy, robiąc nasze regularne zakupy?

Już wcześniej przytoczyłam  w jednym z artykułów kilka faktów dotyczących toksyczności wody. Moim zdaniem jest to najważniejsza informacja na początek, ponieważ nasze ciała składają  się głównie z wody.

Woda może zawierać szkodliwe substancje, takie jak chlor, fluor, antybiotyki, plastik, czy metale ciężkie.

Jeśli jeszcze nie przeczytałeś tego artykułu, kliknij poniższy link.

Kolejną ważną informacją to skład przetworzonej soli. Zwróciłam uwagę na to, jak bardzo przetworzona sól może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Sól jest główną przyprawą używaną w kuchni, dlatego wskazałam na to jako kolejny bardzo ważny temat do poruszenia. Przetworzona sól zwykle zawiera środki przeciwzbrylające i inne chemiczne dodatki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij następujący link:

Jakie inne szkodliwe substancje możemy znaleźć w żywności?

Pestycydy

„Pestycydy to substancje przeznaczone do zwalczania szkodników, w tym chwastów. Termin pestycyd obejmuje wszystkie następujące składniki: herbicyd, insektycydy (które mogą obejmować regulatory wzrostu owadów, termitycydy itp.), Nicieniobójczy, mięczakobójczy, piscyobójczy ,obójczy, rodentycydowy, bakteriobójczy, odstraszający owady, odstraszający zwierzęta, przeciwdrobnoustrojowy i grzybobójczy.Najczęstsze z nich to herbicydy, które stanowią około 80% wszystkich zastosowań pestycydów.  Większość pestycydów ma służyć jako środki ochrony roślin (znane również jako środki ochrony roślin), które ogólnie chronią rośliny przed chwastami, grzybami lub owadami.
Ogólnie, pestycyd jest środkiem chemicznym (takim jak karbaminian) lub biologicznym (takim jak wirus, bakteria lub grzyb), który odstrasza, obezwładnia, zabija lub w inny sposób zniechęca do szkodników. Docelowe szkodniki mogą obejmować owady, patogeny roślin, chwasty, mięczaki, ptaki, ssaki, ryby, nicienie (glisty) i mikroby, które niszczą własność, powodują uciążliwość lub rozprzestrzeniają choroby lub są wektorami chorób. Oprócz tych korzyści pestycydy mają również wady, takie jak potencjalna toksyczność dla ludzi i innych gatunków. […]
Pestycydy mogą powodować ostre i opóźnione skutki zdrowotne u osób narażonych. Narażenie na pestycydy może powodować szereg niekorzystnych skutków zdrowotnych, od prostego podrażnienia skóry i oczu do bardziej poważnych skutków, takich jak wpływ na układ nerwowy, na  system rozrodczy, a także powodujących raka. W systematycznym przeglądzie z 2007 r. stwierdzono, że „większość badań dotyczących chłoniaka nieziarniczego i białaczki wykazała pozytywne powiązania z ekspozycją na pestycydy”, w związku z czym doszła do wniosku, że należy ograniczyć stosowanie pestycydów w celach kosmetycznych. Istnieją poważne dowody na związek między narażeniem na środki owadobójcze z udziałem fosforoorganicznych związków a zmianami neurobehawioralnymi. Istnieją również ograniczone dowody na inne negatywne skutki narażenia na pestycydy, w tym neurologiczne, wady wrodzone i śmierć płodu.”

Propyl Paraben

Ten syntetyczny środek konserwujący zwykle znajduje się w produktach spożywczych, takich jak piwo, sosy, desery, napoje bezalkoholowe, dżemy, pikle, mrożone produkty mleczne, przetworzone warzywa i syropy smakowe, tortille, babeczki i barwniki spożywcze, ale także w kosmetykach i produktach farmaceutycznych.

Bardzo trudno uwierzyć, że substancja chemiczna propyloparabenu, ogólnie uznana przez FDA za bezpieczną, jest dozwolona w żywności, nawet jeśli istnieją naukowe dowody na jej szkodliwe działanie na układ hormonalny człowieka.
Najczęściej stosowanymi parabenami w żywności są metyloparaben (dodatek do żywności E218) i etyloparaben (E214) lub propyloparaben (E216), heptyloparaben (E209) i butyloparaben.

Możesz znaleźć tę substancję chemiczną na etykietach pod innymi następującymi nazwami; Propyloparaben, 4-hydroksybenzoesan propylu, 94-13-3, ester propylowy kwasu 4-hydroksybenozowego, p-hydroksybenzoesan propylu, nipasol, nipazol, parahydroksybenzoesan propylu, butyl propylu, betacyd P, N-propylo 4-hydroksybenzoesan, propyloparaza, propagina, Chemacide pk, Chemocide pk, N-propyl p-hydroksybenzoesan, Aseptoform-P, p-hydroksypropylobenzoesan, Propyl Chemosept,
Protaben P, Tegosept P, Aseptoform propylu, Nipagin P, Nipasol P, Solbrol P, Parseptol, Preserval P, Betacine P, Bonomold OP, Nipasol M i kilka innych z kombinacją tych nazw.

,, Badania wykazały, że szczury karmione przez FDA maksymalnym limitem propyloparabenu w żywności zmniejszyły liczbę plemników. Przy tej dawce badacze zauważyli również niewielkie spadki testosteronu, które stają się znaczące wraz z wyższą ekspozycją (Oishi 2002).
Propyloparaben działa jako słaby syntetyczny estrogen (Routledge 1998; Kim 2011; Vo 2011). Może zmieniać ekspresję genów, w tym genów w komórkach raka piersi (Terasaka 2006; Wróbel 2014). Doniesiono, że propyloparaben przyspiesza wzrost komórek raka piersi (Okubo 2001). Ostatnie badania naukowców z Harvard School of Public Health powiązały propyloparaben z upośledzoną płodnością u kobiet (Smith 2013). ”

Galusan propylu
Ten dodatek do żywności, uważany przez FDA za bezpieczny, znany jako 3,4,5-trihydroksybenzoesan n-propylu, ester propylowy kwasu galusowego, galusan n-propylu, E 310 jest kolejnym toksycznym środkiem konserwującym żywność. Ten przeciwutleniacz został dodany do żywności zawierającej oleje i tłuszcze, aby zapobiec utlenianiu. Ten związek chemiczny można znaleźć w produktach mięsnych, popcornie z mikrofalówki, mieszankach do zup, gumie do żucia, majonezie i mrożonych posiłkach.

„Jest dla nas bardzo niepokojące, że stosowanie substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w naszej żywności jest uważane przez nasz rząd za bezpieczne”, powiedziała dr Johanna Congleton, M.S.P.H., starszy naukowiec w EWG. „Badania pokazują, że substancje chemiczne zakłócające sygnalizację hormonalną mogą prowadzić do problemów rozwojowych i rozrodczych.” EWG wezwała FDA do ponownej oceny stanu bezpieczeństwa propyloparabenu w świetle nowej nauki, która łączy go z zaburzeniami hormonalnymi.”

BHA (butylowany hydroksyanizol) i BHT (butylowany hydroksytoluen)

Butylowany hydroksyanizol (BYOO-til-ay-ted hi-DROK-patrz-ANN-i-sole) i butylowany hydroksytoluen (BYOO-til-ay-ted hi-DROK-see-TOL-yoo-een) są bardzo popularnymi dodatkami do żywności stosowane do konserwacji tłuszczów i olejów. Oba są przeciwutleniaczami, które są związkami, które zapobiegają reakcji tlenu z substancjami i zamianie ich w inne materiały. BHA i BHT zapobiegają utlenianiu tłuszczów i olejów, które zamieniają je w zjełczałe, śmierdzące i szkodliwe produkty.

Ten dodatek można znaleźć w gumie do żucia, płatkach śniadaniowych, fast foodach i żywności przetworzonej, napojach i przekąskach, ale także w opakowaniach żywności, paszach dla zwierząt, kosmetykach i środkach farmaceutycznych.

,, Orbutylowany hydroksyanizol BHA jest syntetycznym przeciwutleniaczem, który jest stosowany w celu zapobiegania jełczeniu tłuszczów w żywności i jako środek przeciwpieniący dla drożdży. Po raz pierwszy zsyntetyzowany pod koniec lat 40. XX wieku związek ten zaczął być stosowany jako dodatek do żywności około 1947 r.

Orbutylowany hydroksytoluen BHT również stabilizuje tłuszcze i jest stosowany do utrzymania zapachu, koloru i smaku żywności. Pojawił się również na scenie syntezy chemicznej pod koniec lat 40. XX wieku i był stosowany jako dodatek do żywności od 1954 r. „

Rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu (rBGH / rBST)

„Rekombinowane bydlęce hormony wzrostu (rBGH), znane również jako rekombinowane bydlęce somatotropiny (rBST), są syntetycznymi wersjami naturalnie występującego hormonu peptydowego wytwarzanego przez przysadkę mózgową krowy”.

Krowom wstrzykuje się ten hormon, aby stymulować produkcję mleka.

rBGH lub rBST, wstrzyknięcie krowom hormonu wzrostu stymuluje produkcję mleka poprzez zwiększenie poziomu innego naturalnie występującego hormonu zwanego insulinopodobnym czynnikiem wzrostu lub IGF-1.

Badania wyraźnie wskazują na fakt, że hormon ten wpływa na zdrowie krów powodujące zapalenie sutka, kulawizny i choroby rozrodcze, ale także inne problemy zdrowotne, takie jak przemieszczenia trawieńca, hipokalcemia, biegunka, wzdęcia itp.

Jeśli wiemy, że hormon ten ma szkodliwy  wpływ na krowy, to nie wpływa on na ludzi pijących mleko i jedzących z niego wytwarzanych produktów?

Siarczan glinowo-sodowy

Siarczan glinowo-sodowy to biały, sypki sproszkowany dodatek, który jest bezbarwnymi kryształami. Siarczan glinowo-sodowy jest kwasem spulchniającym powszechnie stosowanym w proszkach do pieczenia. Można go znaleźć we wszystkich samodzielnie rosnących mąkach, gotowych mieszankach do pieczenia, gotowych ciastachi  ciasteczkach czy babeczkach itp. Jest również stosowany jako bufor, środek neutralizujący, środek stabilizujący, środek ujędrniający i jako zamiennik w produktach drożdżowych.

Istnieje wiele badań, które dowodzą, że ma szkodliwy wpływ na ludzkie ciało, związany z niekorzystnymi skutkami reprodukcyjnymi, neurologicznymi, behawioralnymi i rozwojowymi.

https://www.nj.gov/health/eoh/rtkweb/documents/fs/0068.pdf

Chciałabym tu opisać o wiele więcej różnych toksycznych dodatków do żywności, jednak zachęcam do samodzielnego znalezienia ich naukowych opisów, gdyż informacji tych jest naprawdę dużo. Mimo że nie przedstawiłam tutaj ich pełnej listy, możesz mi zaufać, że należy unikać również następujących substancji:

Bisfenol-A (BPA), hormon naśladujący, który jest zawarty w żywności i napojach, jest uznawany za promujący raka piersi i prostaty, wpływa na układ rozrodczy i może powodować problemy behawioralne, otyłość i cukrzycę.

Azotyn sodu / konserwanty azotanowe, powszechnie występujące w żywności delikatesowej i przetworzonej, są powiązane z wieloma rodzajami raka.

Barwniki do żywności sztucznej.
Te wszechobecne substancje chemiczne są powiązane z wieloma zaburzeniami neurologicznymi.

Dioksyny.
Te wysoce toksyczne zanieczyszczenia gromadzą się w tłustych produktach spożywczych i są powiązane z rakiem, uszkodzeniem wątroby, wadami wrodzonymi oraz zaburzeniami endokrynologicznymi i immunologicznymi.

Organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO).

Występują w około 70 procentach przetworzonej żywności ze składnikami na bazie kukurydzy, soi, nasion bawełny, rzepaku i buraków cukrowych. Wiele badań pokazuje, że żywność GMO powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe i immunologiczne, przyspieszone starzenie i bezpłodność.
Zachęcam do używania jak najmniej przetworzonej żywności i gotowania z najbardziej naturalnych produktów. Zalecam czytanie etykiet i rozpoznawanie na nich tych najbardziej szkodliwych chemikaliów. Im dziwniejsze nazwy są na nich oznaczone, tym bardziej możliwe, że są one sztuczne i toksyczne.
Bez obsesji na punkcie czytania etykiet, wybieraj naturalne produkty i po prostu z nich gotuj samodzielnie.

Mimo że większości tych szkodliwych substancji można uniknąć, po prostu nie kupując produktów, które je zawierają to, najtrudniejsze do uniknięcia są pestycydy.

Jedyną opcją, aby całkowicie uniknąć pestycydów, jest uprawa własnych warzyw wolnych od pestycydów.
Jeśli nie możesz uprawiać własnych warzyw, spróbuj znaleźć lokalne i ekologicznie.
Aby pozbyć się pestycydów w warzywach i owocach, możesz spróbować zastosować następujące metody, które przynajmniej częściowo pomagają je usunąć.


Przede wszystkim zawsze płucz, pocieraj i szoruj owoce i warzywa pod czystą wodą.Warzywa i owoce można moczyć w roztworach z wody i soli, wody i octu lub w wody i sody oczyszczonej. 

Obieranie warzyw i owoców pomaga również zmniejszyć spożycie pestycydów, ponieważ większość z nich jest skoncentrowana na skórce, jednak wnikają one niestety również głębiej w roślinę.Jak widać, istnieje wiele metod unikania tych toksycznych substancji które sztucznie wprowadzane są w żywność.

Spróbuj zapamiętać niektóre z tych nazw i staraj się ich unikać, gdy tylko jest to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych wynikających z ich nadmiernego spożycia.

Ewa Witek

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Tysiące osób może
Wyłudzali sprzęt i
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish