To zaszkodzi reputacji Irlandii. Komisja się nie poddaje

Komisja Europejska, która walczy z Irlandią i gigantem technologicznym Apple, uznała, że wyrok Sądu Unii Europejskiej, jest dla niej krzywdzący, co skutkuje wniesieniem apelacji.

Oznacza to, że sprawa, nie zakończy się w sposób, jakiego życzyłaby sobie Zielona Wyspa i Apple, więc orzeczeniem sądu z lipca, a toczyć się będzie przed sądami wyższych instancji. Obecnie Komisja Europejska chce wnieść apelację do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma rozstrzygnąć, czy Apple, jest winien irlandzkiemu systemowi fiskalnemu prawie 15 mld €. Może się stać tak, że Trybunał orzeknie, iż racja jest po stronie Irlandii oraz Apple, co także nie będzie końcem drogi, bo KE, nadal będzie mogła odwołać się od wyroku i przekazać sprawę jeszcze wyżej.

Komentując decyzję Komisji Europejskiej, minister finansów Republiki Irlandii Paschal Donohoe powiedział, że to zaskakujące, przynajmniej w świetle orzeczenia sądu. Minister jest też zdania, że takie postępowanie Komisji, nie będzie dobrze wpływać na reputację Irlandii, jej wiarygodność, więc w konsekwencji, może nawet doprowadzić do obniżenia ratingów.

Minister Donohoe jest też zdania, iż sam proces dochodzenia przez Komisję Europejską potencjalnych roszczeń, może trwać jeszcze przez kilka lat, a będzie to tylko strata czasu i pieniędzy podatników. Donohoe jest przekonany, że kolejne instancje, potwierdzać będą jedynie pierwszy z wyroków w tej sprawie, więc w efekcie, uznają rację Irlandii oraz firmy Apple.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzkie drogi są
Blokada Donegal już
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian