To rząd musi budować tanie mieszkania

Pożyczki ze współdzielonym kapitałem nie zapewnią tanich mieszkań, co wiadomo od dawna, ale gabinet, nadal nie widzi problemu.

W odpowiedzi na rządową ustawę o przystępnych cenach mieszkań z 2020 r. rzecznik ds. mieszkaniowych socjaldemokratów Cian O’Callaghan powiedział:

– Poleganie na sektorze prywatnym w zakresie zapewnienia niedrogich mieszkań to zły i zepsuty model. Pożyczki ze współdzielonym kapitałem to raczej ten sam stary, nieudany sposób kształtowania polityki przez deweloperów. Potrzebujemy zmiany kierunku.

Przegląd brytyjskich pożyczek kapitałowych wykazał, że kupujący po raz pierwszy płacili więcej, zyski deweloperów wzrosły, a program pomógł tym, którzy nie potrzebowali pomocy. Jeśli chcemy domów, które są naprawdę przystępne, państwo musi je bezpośrednio budować i sprzedawać lub wynajmować po kosztach. Prywatni deweloperzy wybudowali w zeszłym roku około 18 000 domów – potrzebujemy około dwa razy więcej. Stanie się tak tylko wtedy, gdy państwo będzie odgrywać bezpośrednią, proaktywną rolę w dostarczaniu tanich domów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
„Śmierdząca” s
Mogą być problemy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian