To prawie pewne. Wiek emerytalny będzie podniesiony

W ostatnich dniach pojawiały się informacje, iż wiek emerytalny stał się kością niezgody w rozmowach koalicyjnych, jednak do akcji wkroczył minister finansów i zakończył spekulacje.

Minister finansów Paschal Donohoe powiedział, iż pandemia doprowadziła do sytuacji, że nie jest możliwe utrzymanie obecnego wieku emerytalnego na takim poziomie, jak ma to miejsce do tej pory i należy ustawę o emeryturach przemodelować w taki sposób, by nie była obciążeniem dla nadszarpniętych przez pandemię koronawirusa finansów państwa. W związku z tym wiek emerytalny raczej zostanie zmieniony, a stanie się to już w grudniu przyszłego roku.

Paschal Donohoe

Wg ministra Donohoe, nie jest obecnie pewne, w jaki sposób postępować będą zmiany w irlandzkim systemie emerytalnym, ale można teraz powiedzieć, że wiek emerytalny, podniesie się do 67 lat.

Wypowiedź ministra wpłynęła już na rozmowy koalicyjne, bo ugrupowania próbujące dojść do porozumienia, muszą teraz wytłumaczyć to swoim wyborcom, wcześniej niosąc hasła o utrzymaniu okresu przechodzenia na emeryturę, iż nie mogą spełnić tej obietnicy, czyli zmuszeni są przystać na propozycję ministra finansów. Powód mają dobry, bo pandemia, wysokie koszta społeczne, a i zwiększenie wydatków stałych na system socjalny w Irlandii, a ten podniesie się i to już w tym roku o 2,2 mld €.

Co ważne, przyszła kolacja złożona z Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party po pierwszym szoku, jaki wywołany został wypowiedzią Paschala Donohoe, zaczęła dochodzić do przekonania, iż minister może mieć sporo racji i teraz już uważają, że niemożliwe będzie w tych warunkach gospodarczo-finansowych, utrzymanie aktualnie obowiązujących zasad dotyczących emerytur.

Nie jest możliwe również powstrzymanie planów zmian w wieku emerytalnym, więc już w grudniu 2021 roku, zmienią się przepisy przechodzenia na emeryturę w Republice Irlandii, co wkrótce stanie się oficjalnym stanowiskiem rządu, nowego też.

Nie można również wykluczyć, że w niezmienionej formie pozostaną zasady uprawniające do pobierania emerytury państwowej w jej podstawowej formie, czyli chodzi o zasadę, która mówi, iż emerytura w Irlandii przysługuje już po dziesięciu latach pracy, a dokładnie po zebraniu odpowiedniej ilości składek. Nawiasem mówiąc, ilość okresów składkowych w ilości 540 można zebrać właśnie po 10 latach pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Dzień Dziecka
Sinn Féin obawia si
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish