To oni najczęściej nie chcą się szczepić

Pracownia Ipsos MRBI przeprowadziła badanie, w którym próbowała ustalić, które z grup społecznych, najczęściej odmawiają poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19.

Jak się okazało, a zaskoczenia nie było, bo już wcześniej było wiadomo, że dotyczy to grup najmłodszych, a ankieta przeprowadzona została na zlecenie Irlandzkiego Stowarzyszenia Farmaceutycznej Opieki Zdrowotnej (IPHA), które na tej podstawie, opracować ma strategię zachęt dla grup najczęściej odmawiających szczepień.

Jeżeli przyjrzeć się opracowaniu, to pojawi się tam obraz, iż najczęściej odmawiającymi szczepień, są osoby w wieku od 18 do 34 lat i jest to grupa, która jednocześnie ma najwyższy odsetek osób niezaszczepionych. W ujęciu ogólnym 9% z tej grupy wiekowej odmówi szczepienia i nie wyrażają woli, aby szczepionkę przyjąć w przyszłości, natomiast 8% jest „niepewnych”, czyli wciąż są na etapie podejmowania decyzji. Grupa 18 – 34 stanowi 1,2 mln osób w całej populacji Irlandii, są też najaktywniejsi społecznie, więc stanowią w ocenie IPHA grupę, która potencjalnie jest najbardziej zagrożoną.

Tym samym, programy zachęcające do szczepień, ukierunkowane zostaną teraz na tę właśnie grupę, by podnieść poziom świadomości i pomóc w podjęciu decyzji. Co ciekawe, programy kierowane będą też do hrabstw, w których poziom zaszczepień jest najniższy, czyli do Munster, bo tam 6% populacji odmówi podania im szczepionki, a następnie do mieszkańców aglomeracji dublińskiej z 5 proc. odmów, Connaught i Ulster ma 5 proc. deklaracji odmów szczepień, a najmniej osób nie chce poddać się wakcynacji w Leinster i jest to 2%.

W całej irlandzkiej populacji 5% osób deklaruje, że z całą pewnością nie podda się szczepieniu przeciwko Covid-19, a 4% osób, nie ma pewności, czy się zaszczepić. To z kolei odpowiada wcześniejszym analizom, o czym poinformował dyrektor ds. komunikacji i rzecznik w IPHA Bernard Mallee, bo poziom odmów szczepienia na poziomie ok. 5 proc., utrzymuje się od chwili, kiedy rozpoczął się proces masowych szczepień w Irlandii.

Ankieta Ipsos MRBI dla Irlandzkiego Stowarzyszenia Farmaceutycznej Opieki Zdrowotnej przeprowadzona była na reprezentatywnej grupie osób, a respondenci odpowiadali w dniach między 30 września a 14 października.

Bogdan Feręc

Źr: Ipsos MRBI

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandia może strac
Pracownicy służby
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian