To nie skończy się na zapowiedziach?

Rząd zostanie chyba zmuszony do zajęcia się w krótkim czasie spawami czynszowymi i kwestią tanich mieszkań, a to za sprawą pojawiających się raportów tyczących tych zagadnień.

Wczoraj pojawił się przecież kolejny raport, szczegółowy, analityczny, ważny, a i ucieszył oczy Sinn Féin, które od lat walczy z kolejnymi gabinetami, by te zajęły się uregulowaniem całego rynku najmu i tanich mieszkań, by lokatorzy i mniej zamożna część mieszkańców Irlandii, zyskała spokój ducha podczas wynajmowania mieszkania oraz dostała szansę na własny dom.

Co może być zastanawiające, analiza, o której mowa, nie jest dokumentem obszernym i Gillen Markets zawarł ją na niecałej jednej stronie tekstu. Oznacza to, że dokument jest kompleksową analizą błędów, jakie popełnione zostały przez kolejne ekipy rządzące, w zakresie dostarczania tanich mieszkań i w ochronie lokatorów.

Tekst z całą pewnością będzie pomocny Sinn Féin, które jak wiemy, prowadzi obecnie ankietę wśród lokatorów, by ci odpowiedzieli na pytanie, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na sprawy czynszowe, ale jest to tylko element całej walki o zmianę przepisów, co w przyszłości ma zostać użyte do przygotowania odpowiedniego prawa mieszkaniowego. Sinn Féin chce również zwiększenia nakładów na tanie budownictwo mieszkaniowe, dla mas, co w zamyśle partii Mary Lou McDonald zmieni sytuację na rynku kupna-sprzedaży.

Wracając jednak do samego jednostronicowego raportu, powiedzieć trzeba, że firma doradcza Gillen Markets odrzuciła wiele sposobów radzenia z kryzysem mieszkaniowym, zarządzaniem sprawami mieszkaniowymi, a i dała wyraźny sygnał, że taka polityka, doprowadziła do znacznego wzrostu cen gruntów. Tu kolejna glossa, bo Gillen Markets stwierdza jednocześnie, że nie jest to do końca jednoznacznie złe, gdyż stworzono w ten sposób rynek dla inwestorów.

O ile rynek inwestycyjny został otwarty, to wszystko poszło jednak w złym kierunku, co nawiasem mówiąc, odbija się czkawką najemców, bo to inwestorzy kreują teraz rynek mieszkaniowy w kraju, a rząd zmarginalizowany został do roli obserwatora.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzkie science f
Papierowy dystans
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish