To nie może być ciężka zima

Pomimo obecnej fali ochłodzenia i żółtego alertu pogodowego spowodowanego „dramatycznie”  niskimi wartościami do -3 stopni Celsjusza, sama natura wskazuje, że okres zimowy w Irlandii, będzie raczej łagodny.

Gniazdujące na Szmaragdowej Wyspie ptactwo, w części odlatuje do cieplejszych krajów na okres irlandzkiej zimy, więc udają się najczęściej w południowe rejony Hiszpanii i Portugalii, a niektóre na północne wybrzeże Afryki. Tak jednak nie stało się teraz, bo jaskółki, pozostały w Irlandii, co po pierwsze miało potwierdzenie już w grudniu, a i może wskazywać, że i najbliższe tygodnie, nie będą specjalnie zimne.

Zegary biologiczne ptaków migrujących, wskazują im, jak powinny się zachować, więc w zgodzie z porami roku, każą odbywać wędrówki do miejsc, gdzie znajdą odpowiednią ilość pożywienia oraz odpowiednie temperatury. Obecny brak migracji jaskółek, uważanych przez ornitologów za ptaki delikatne i nieodporne na niskie temperatury, pokazuje, że ich zegary biologiczne, nie alarmowały o niskich temperaturach, więc ptaki pozostały na wyspie.

Pozostanie jaskółek w Irlandii, może mieć też związek ze zmianami klimatycznymi, więc podnoszeniem się ciepłoty ziemi, co z kolei zaburza wewnętrzne cykle wędrówek niektórych ptaków migrujących.

Jaskółki na wyspę, o ile mówimy o typowym dla Irlandii okresie zimowym, wracały do Irlandii w okolicach kwietnia i maja, by ponownie opuścić kraj, najczęściej przed grudniem. Do tej pory, w irlandzkiej historii, bardzo rzadko zdarzały się przypadki, aby ptaki migrujące na zimę do Afryki, tutaj zimowały, co podkreślają specjaliści z dziedziny ornitologii. Miało to jednak miejsce, gdy zima okazywała się bardzo łagodna.

Największe skupiska jaskółek obserwuje się obecnie w hrabstwie Wexford, gdzie zebrały się w duże grupy.

Zauważono również, że mniej jest w Irlandii ptaków z rejonów północnych, które tutaj zazwyczaj zimowały, więc to kolejna wskazówka, że zima będzie raczej łagodna.

Bogdan Feręc

Źr.gł.: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czarny rynek testów
Larum grają! Alkoho
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська