To nie jest winą personelu szpitalnego

Politycy martwią się jakoby o przepełnienie w szpitalach, twierdzą, że należy coś z tym zrobić, a nawet wstąpili z apelem do lekarzy i pielęgniarek pracujących na oddziałach ratunkowych i pomocy doraźnej.

W apelu polityków znalazły się słowa, które mówią, iż należy zwiększyć efektywność pracowników, ale tu trochę przestrzelili i mogą narazić się na ostrą krytykę ze strony organizacji reprezentujących lekarzy oraz pielęgniarki.

Jak powiedział konsultant medycyny ratunkowej w Mater Hospital Ger O’Connell, ten polityczny apel jest próbą odwrócenia uwagi od całości problemu, jaki trapi irlandzką służbę zdrowia, a chaos będzie się pogłębiał, o ile nie będą podjęte działania zaradcze.

Dr Ger O’Connell:

– Z personelu można wydobyć tylko tyle pracy ile teraz. Apel odbiega tylko od głównego problemu – niedoboru łóżek.

Konsultant medycyny ratunkowej w Mater Hospital Ger O’Connell dodał jednocześnie, że ta zima jest pod względem ilości pacjentów najgorsza od 2009 roku, przynajmniej na oddziale ratunkowym jego szpitala, a przeludnienie jest tak duże, iż raczej nie ma już możliwości przyjmowania dodatkowych pacjentów. „Liczby nie kłamią” – zakończył lekarz.

Dr O’Connell uważa, że tak samo jest raczej na wszystkich innych oddziałach ratunkowych w całym Dublinie, a powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.

Lekarz sugerował, iż po pierwsze cały czas zwiększa się populacja Irlandii, jest ona starsza i wciąż się starzeje, a po drugie system opieki zdrowotnej, głównie tej pierwszego kontaktu, powinien zostać zmodernizowany, co odciąży szpitale.

*

Już kilka lat temu pojawiały się pomysły, by to właśnie lekarze GP świadczyli większość usług doraźnych dla pacjentów, jednak kraj nie może poradzić sobie także tutaj, gdyż ilość gabinetów GP i przychodni w kraju maleje. Tym samym ich rolę przejmują szpitale, które w chwilach dużej ilości zakażeń chorobami sezonowymi, tracą możliwości sprawnego funkcjonowania. To z kolei oznacza, że politycy, zamiast apelować do lekarzy i pielęgniarek o zwiększenie wydajności, powinni zająć się naprawą całego systemu lecznictwa w Irlandii i to od podstaw.

Zadać można tylko pytanie, czy nie zepsują go jeszcze bardziej?

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Hush Naidoo Jade Photography on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Istotna zmiana prawa
Varadkar znalazł sp