To nie był ich ostatni raz

Wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie Edwina Pootsa z premierem Micheálem Martinem, a panowie rozmawiali przede wszystkim o protokole irlandzkim.

Od chwili kiedy Edwin Poots objął stanowisko szefa Demokratycznej Partii Unionistów w Irlandii Północnej, zapowiadał zmianę polityki wobec samego protokołu irlandzkiego, ale też wobec umowy brexitowej, która wpływa na kontakty i wymianę handlową z Wielką Brytanią. Co istotne, jakiekolwiek zmiany w obu dokumentach, wpływać będą również na stosunki gospodarcze z Republiką, a i może to wytworzyć twardą granicę w ramach wyspy.

Jak stwierdzono po zakończeniu rozmów, co miało miejsce późnym wieczorem, dyskusja była „szczera” i obejmowała szereg zagadnień, które związane są ze wspólnym funkcjonowaniem na wyspie. Szef DUP i premier omówili kluczowe zagadnienia dotyczące stabilności w obu krajach, w tym dobrosąsiedzkiej współpracy, a także nawiązali do Porozumienia Wielkopiątkowego, które w dokumencie ramowym, jest gwarantem zachowania pokoju na wyspie.

Premier Martin dążył w kierunku dalszego rozwiązywania sporów na drodze negocjacji, więc wyzbywania się kroków ostatecznych oraz daleko idących deklaracji i zaproponował, by problemy, rozwiązywane było wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, bez udziału stron trzecich.

Obaj panowie zgodzili się, iż lepszym rozwiązaniem będą rozmowy i negocjacje, niż potrząsanie szabelkami, a zapowiedzieli również, że nie było to ich ostatnie spotkanie, a te mogą odbywać się cyklicznie. Pan Poots dodał jednak, iż nadszarpnięte w ostatnich miesiącach stosunki pomiędzy Irlandią Północną a Republiką, można naprawić, jednak podkreślił, że widzi w tym zakresie dwóch winowajców i są nimi Leo Varadkar i Simon Coveney. Obaj, bo zarówno wicepremier, jak i minister spraw zagranicznych, poprzez swoją retorykę, twarde stanowisko i prowadzoną politykę w sferze dyplomacji, mieli przyczynić się do nadszarpnięcia poprawnych do tej pory kontaktów na szczeblu politycznym. Liderowi DUP nie podobało się również, w jaki sposób Varadkar i Coveney przedstawiali protokół irlandzki, bo nazywali go wygraną wszystkich stron, a takiego przekonania, nie ma w Irlandii Północnej, co zostało potwierdzone problemami w zakresie przesyłania towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Premier Micheál Martin i lider Demokratycznej Partii Unionistów Edwin Poots zapowiedzieli, że nie było to ich ostatnie spotkanie i takie powinny odbywać się zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba, co pozwoli na zmianę nastawienia obu stron.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij
Nowe zasady LPT wpł
Długi czerwcowy wee
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian