„To nie będzie ten sam kraj. …, nie będzie łatwo” – powiedział Coveney

Już ponad 850 000 osób pobiera zasiłek dla bezrobotnych z powodu kryzysu koronawirusowego, który w zaledwie trzy tygodnie postawił Irlandię przed „niezwykłymi wyzwaniami”.

Na swojej konferencji prasowej wicepremier Simon Coveney nie pozostawił żadnych złudzeń, więc nawet nie można już teraz mieć nadziei, że uda się wyjść z tego kryzysu obronną ręką, chociaż gospodarka będzie ratowana wszelkimi sposobami, aby ograniczyć jej dewastacyjny wpływ na życie mieszkańców kraju.

Tánaiste Simon Coveney:

– Myślę, że jasne jest, iż po kryzysie spowodowanym wirusem Covid-19 w Irlandii… Po kryzysie będzie to inne miejsce. Rola społeczności będzie inna, rola państwa pod względem relacji z sektorem prywatnym będzie inna. Nikt nie powinien się oszukiwać, że wyjście z tego będzie łatwe. Już teraz ponad 715 000 osób jest bez pracy, kolejne 130 000 pobiera zasiłki pandemiczne w wysokości 70% swojej dotychczasowej pensji, czyli są czasowo zwolnieni, ale utrzymali zatrudnienie. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z czymś takim jako kraj, więc nie będzie łatwo. Musimy znaleźć sposób na odbudowę gospodarki, robiąc to w sposób, który nie izoluje ludzi ani osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji ze względu na okoliczności, musimy upewnić się, że rosnąca fala, która rozpocznie się później…, latem, jak podejrzewamy, ujawni dodatkowe problemy i nie będą one łatwe do rozwiązania. Państwo będzie musiało pożyczyć dużo pieniędzy i przez pewien czas wykazywać znaczny deficyt.

Wicepremier i minister spraw zagranicznych w jednej osobie powiedział także, iż jego resort pomógł ponad 4600 irlandzkim obywatelom wrócić do domu, ponad 500 osób skorzystało z lotów ratunkowych organizowanych przez inne państwa, głównie przez Wielką Brytanię, a infolinia irlandzkiego MSZ, odebrała ponad 16 000 połączeń z pytaniami o możliwość powrotu na wyspę, w tym od rezydentów, pochodzących z innych krajów.

Szef Foreign Affairs and Trade Simon Coveney przypomniał, że nowych decyzji związanych z epidemią koronawirusa w Irlandii, należy spodziewać się w piątek. Do tego czasu zespoły zadaniowe, prowadzić będą analizy i przyglądać się rozwojowi sytuacji w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Tánaiste

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish