To może być przedwczesne zadowolenie. Wirus spowalnia

Dr Mary Favier doradca ds. COVID w Irish College of General Practitioners i członek NPHET, powiedziała, że ​​idziemy w dobrym kierunku i liczba pozytywnych wyników testów na obecność wirusa spadła w ciągu ostatnich siedmiu dni z 8,9 do 5,8%.

Dr Favier chwali mieszkańców Irlandii, że zaczęli stosować się do zaleceń NPHET, czyli Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, ale jednocześnie zaleca, aby nadal kierować się zaleceniami zdrowotnymi. Co ważne, ilość zakażeń w kraju przestała rosną z dużą szybkością, ustabilizowała się na jednym poziomie, a wczoraj mieliśmy nawet do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń.

Tu jednak pojawiło się kolejne ostrzeżenie dr Favier, która stwierdziła, że nie można teraz wpadać w przesadny zachwyt i odpuścić. Właśnie teraz istotne jest, by nadal stosować wszelkie ograniczenia, co doprowadzi nas do końca piątego stopnia ograniczeń z niską ilością zakażeń.

Jak wskazują najnowsze opracowania Central Statistics Office, obniżona została ilość kontaktów, które wiązane są z osobami zakażonymi i w okresie czterech ostatnich tygodni do 9 października, zmniejszyła się z sześciu do czterech. Oznacza to, powiedziała komentująca dane dr Favier, iż rozumiemy, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zakażenie, a i jak można w prosty sposób, znacznie zminimalizować jego ryzyko.

Dr Mary Favier:

– Chcę wyrazić ostrożny optymizm i myślę, że dane pokazują, że zmieniają się zachowania ludzi. Zmienia się sposób, w jaki żyją, zmienia się to, co robią, jeśli chodzi o kontakty i to, co robią, jeśli chodzi o ludzi, których spotykają, fakt, że zostają w domu, oznacza też mniej ludzi na ulicach. To byłyby przykłady tego, co nie działo się na poziomie 3, myślę, że można to poprawić tylko na poziomie 5. To naprawdę dobry przykład, kiedy ludzie dokonują pozytywnych zmian, kiedy wzorujemy się na dobrych zachowaniach, kiedy pokazujemy innym, jak to zrobić i jest to bardzo mile widziane.

Wg dr Favier, znacznie zmniejszyła się też ilość kontaktów wśród ludzi młodych w wieku od 15 do 24 lat i ich ilość obniżyła się z jedenastu lub piętnastu do około pięciu, a najwyżej sześciu.  

Dr Mary Favier:

– Oznacza to, że ta konkretna grupa, która jest tak ważna dla zarządzania perspektywą zakażeń, naprawdę zmienia sytuację. Pokazuje nam, że możemy wprowadzić zmiany.

Pani Favier dodała, że coraz częściej lekarze rodzinni pytani są przez pacjentów, w jaki sposób rozpoznać objawy koroanwirusa, a i dopytują, czy w aptekach lub supermarketach, można kupić test na Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Andrzej Duda zakażo
Kiedy ostatnia zmian
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian