To może być bardzo zimna i niebezpieczna noc

Meteorolodzy z Met Éireann ostrzegają, że nadchodząca noc może być bardzo niebezpieczna, a to za sprawą prawdopodobnych opadów śniegu, gradu i oblodzenia dróg.

Z alertem o statusie żółtym dla całego kraju mamy do czynienia już od godziny 11:00, ale warunki pogorszą się znacznie dopiero w godzinach wieczornych i wtedy właśnie w całym kraju może dochodzić do opadów śniegu, niekiedy intensywnych.

Przewidywane są też w rejonach północnych i zachodnich opady gradu, ale nie jest wykluczone, że z tymi będzie mieć też spotkanie centrum i wschód wyspy. Najmniej prawdopodobny grad jest w południowej części kraju, jednak i tam nie można tego wykluczyć.

Met Éireann ostrzega również, iż w niektórych miejscach śnieg może gromadzić się na drogach, więc tworzyć niewielkie zaspy.

Ostrzeżenie dla kierowców wydało też AA Roadwatch, które ostrzega o bardzo trudnych warunkach jazdy, a na drogach, może tworzyć się warstewka lodu, przykryta śniegiem.

Służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg powiedziały, że są przygotowane na tę zimną i śnieżną noc, a wszystkie ekipy są od rana w ciągłym pogotowiu. Już po zachodzie słońca na główne drogi oraz autostrady wysłany został sprzęt, a ten profilaktycznie posypuje nawierzchnię solą, by utrudnić zamarzanie zalegającej wody.

Jednocześnie na bardzo trudne warunki atmosferyczne powinni, gotowi być mieszkańcy hrabstwa Donegal, gdzie do opadów śniegu, dołączy dosyć silny wiatr, a to może powodować zamiecie śnieżne.

Tej nocy temperatury mogą spadać do -3 stopni Celsjusza, a w niektórych rejonach nawet do -5 st. C. Większość kraju będzie jednak cieplejsza i tam temperatury od -1 do +3 stopni.

Ostrzeżenia obowiązują do jutra do godziny 11:00.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/AA Roadwatch/OPW

Polska-IE
Większe uprawnienia
WOLONTARIUSZE-RESTAU
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish