To mogą być święta braku wszystkiego

Handel detaliczny kolejny raz wysyła ostrzeżenie, że tegoroczne święta, mogą powodować wiele problemów, od tych z zaopatrzeniem, po długie kolejki do sklepowych kas.

Czym bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym więcej problemów na głowach detalistów, a wszystko powodowane jest zerwanymi łańcuchami dostaw oraz permanentnym brakiem rak do pracy. Aktualne łańcuchy dostaw, są w punkcie krytycznym, a wcześniejsze kłopoty transportu, teraz będą ujawniać się ze zdwojoną mocą. Przy rosnących zamówieniach, zarówno producenci, jak i dostawcy znaleźli się pod ogromną presją, jednak nic nie wskazuje na to, by do świąt, cokolwiek w tym zakresie się zmieniło, a i w początku 2022 roku, sytuacja zaczęła się przynajmniej stabilizować.

Irlandia jest też w trudniejszej sytuacji, niż reszta państw europejskich, a powodem jest jej położenie geograficzne, ale i nadal wykorzystywane niektóre trasy dostaw, które wiodą przez Wielką Brytanię.

Niepokój panuje również wśród sprzedawców internetowych, bo w tej grupie, już 89% obawia się, że w tym zazwyczaj najbardziej pracowitym okresie w roku, braki kadrowe i problemy z dostawami, mogą popsuć całą przedświąteczną sprzedaż.  

W przypadku sprzedawców detalicznych ważne słowa padły ze strony dyrektora generalnego Spar Group Bretta Walkera Bottena, a ten stwierdził, że w całej irlandzkiej sieci Spar, wprowadzone zostały w roku ubiegłym „projekty kontroli kosztów”, co ma złagodzić problemy z dostawami i brakami personelu logistycznego. W łańcuchu dostaw brakuje też kierowców ciężarówek oraz innej siły roboczej, w tym pracowników magazynów oraz sprzedawców. Podniosły się też znacznie koszty transportu, więc to kolejny czynnik, z którym zmaga się Grupa Spar.

Słowa te potwierdza dyrektor finansowy Grupy Spar Mark Wayne Godfrey, który dodał:

– W Irlandii i Wielkiej Brytanii brakuje kierowców. W wyniku tego istnieje duża presja płacowa na zapewnienie, że mamy niezbędne zasoby.

Godfrey mówi też, że rosnącym problemem dla całej sieci Spar, jak i innych detalistów stały się rosnące wciąż ceny paliw, a to podniosło koszty prowadzenia działalności, co w prostej linii, prowadzi do podnoszenia cen na sklepowych półkach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nieszczepieni i ich
Wielotysięczny prot
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська