To lato może być zimne

Ekspert ds. pogody w Irish Weather Online powiedział, że zaobserwowano zjawisko, które może mieć wpływ na okres letni w USA, ale też w Europie oraz Irlandii.

Chodzi o prąd La Niña, czyli połączone zjawisko oceaniczno-atmosferyczne, które jest zimniejszym odpowiednikiem El Niño, jako część szerszego wzorca klimatycznego El Niño z południową oscylacją. Nazwa La Niña pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza „małą dziewczynkę” przez analogię do El Niño oznaczającego „mały chłopiec”.

Ten prąd, a dzieje się tak zazwyczaj raz na kilka lat, zakłóca lub nawet zmienia wzorce pogodowe, wpływając na większą część świata. Co istotne, La Niña, przynosi ze sobą zazwyczaj niższe wartości temperatur, a pojawia się w kwietniu i może być aktywna przez trzy do czterech miesięcy.

La Niña to także zaburzenia prądów wpływających na pogodę w Irlandii, gdyż oddziałuje na pasma układów atmosferycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki i na północnym Atlantyku, więc zimne prądy przesuwają się na południe, by wyprzeć miejsca z cieplejszymi masami powietrza, które obserwowane są nad Zieloną Wyspą w maju, czerwcu, lipcu i niekiedy w sierpniu.

Jeżeli natomiast La Niña, potwierdzi swoją aktywność lub ją zwiększy, z całą pewnością wpłynie to na prądy oceaniczne i masy powietrza, więc ściągnie do Irlandii chłodne powietrze polarne znad północnych rejonów naszego globu. Obecnie nic nie wskazuje, aby La Niña miała zmniejszyć swoją aktywność, a jest wręcz przeciwnie, czyli z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że lato w Irlandii, nie będzie raczej gorące.

Co dla nas może być równie ważne, jak brak ciepłego lata, jesień w okresach aktywności La Niña, także przychodzi wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Weather Online/PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Autostrady będą wo
Łukasz Tygerski: In
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian