To koniec rosyjskiej ropy w Unii Europejskiej?

Dzisiaj szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawić ma propozycje szóstego pakietu sankcji gospodarczych skierowanego wobec Federacji Rosyjskiej.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, ten pakiet jest bardzo daleko idący, o ile zostanie przyjęty w proponowanym przez Komisję Europejską kształcie, doprowadzi do wprowadzenia zakazu importu ropy naftowej z Rosji. Rezygnacja z importu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych nie wejdzie natychmiast, a rozłożone ma być to na miesiące, by dać czas na przygotowanie się do zmian państwom unijnym.

Mówi się jednak, że zakaz sprawdzania ropy naftowej z Rosji może wejść w pełni do końca tego roku, więc tyle czasu otrzymają kraje UE, by znaleźć inne źródła dostaw.

To nie wszystko, co zawiera najnowszy  pakiet sankcji, bo objąć mają też swoim zasięgiem Sbierbank, ale będą też sankcje indywidualne nakładane na oligarchów i polityków z Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej Komisja Europejska wyrażała obawy, że przynajmniej dwa kraje należące do europejskiej wspólnoty mogą zawetować propozycje sankcji z tego pakietu, ale Węgry i Słowacja korzystać będą z okresu przejściowego, aby dostosować się do zakazu importu ropy z Rosji. KE nie spodziewa się, by sprzeciw w tej sprawie zgłosiły Niemcy, ale pojawiają się sygnały, że i ten kraj może zażądać włączenia go do grupy państw, które korzystać będą z okresu przejściowego.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia potrzebuje
Moskwa może zniszcz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська