To koniec marzeń o miękkim brexicie?

Brytyjscy członkowie Izby Gmin zatwierdzili ustawę o ochronie runku wewnętrznego Zjednoczonego Królestwa, co w konsekwencji, zastąpi część umowy brexitowej, jaka wynegocjowana została z Unią Europejską.

Co zastanawiające, sam rząd w Londynie przyznaje, że nowa ustawa, łamie prawo międzynarodowe, ale i tak ją wprowadzi, by ochronić swoją gospodarkę przed wpływem obcych rynków. Ustawa w Izbie Gmin przeszła większością 84 głosów, a teraz dokument trafi do Izby Lordów.

Komentując wygraną, Boris Johnson powiedział, iż to narzędzie, da ministrom jego gabinetu uprawnienia, by unieważniać niektóre zapisy z umowy z Unią Europejską, co było podstawą działań ochronnych jego rządu.

Tuż po ogłoszeniu wyniku głosowania pojawił się komunikat Unii Europejskiej, która zapowiedziała, iż nie będzie się wahać i podejmie działania prawne, a wszystko przez złamanie prawa i traktatu o charakterze międzynarodowym. W swoim komunikacie Unia Europejska podkreśliła, że przyjęcie dokumentu, wprowadza jednocześnie, twardą granicę w ramach irlandzkiej wyspy, co z kolei stanie się pogwałceniem umowy z Unią Europejską oraz traktatu z Wielkiego Piątku. Nowa brytyjska ustawa, może wywołać też powrót napięć wewnętrznych na wyspie, a i aktywizację ruchów rebelianckich, co doprowadzi do odrodzenia się IRA oraz innych ugrupowań paramilitarnych, dodaje UE.

Wielu członków Westminsteru, również z Partii Konserwatywnej, którą kieruje Boris Johnson, przeciwnych było takiemu rozwiązaniu, a obawiają się przede wszystkim izolacji Wielkiej Brytanii w handlu międzynarodowym, ale i konsekwencji prawnych. Dużo mówiło się też o zagrożeniu dla porozumienia wielkopiątkowego, jednak żaden z tych argumentów, nie przekonał zwolenników ustawy.

Obecnie Wielka Brytania musi liczyć się też z konsekwencjami ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiadała, że złamanie prawa międzynarodowego, w tym odejście od porozumień wielkopiątkowych, spowoduje ostry sprzeciw, kierowanej przez nią Izby, do zawierania przez USA jakichkolwiek nowych umów handlowych z Brytyjczykami. Pelosi wtórują senatorowie USA, których większość opowiada się za egzekwowaniem postanowień międzynarodowych.

Bogdan Feręc

Źr: BBC/NBC News

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzką Pocztę c
"Niech zstąpi Duch
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian