To kiedyś się stanie? Będziemy pracować 4 dni?

Wydaje się, że nie unikniemy czterodniowego tygodnia pracy, ponieważ coraz więcej firm testuje takie rozwiązania, a co może nas wszystkich cieszyć, w krótszym tygodniu, wzrasta wydajność pracy.

Gigant komputerowy Microsoft przeprowadził w japońskiej filii letni test i zaproponował zatrudnionym tam osobom, czterodniowy tydzień pracy. Wyniki pokazały, że ten model pracy nie przynosi strat, natomiast dodatkowe analizy ujawniły, iż wydłużenie weekendu do trzech dni, wzmaga wydajność pracowników, którzy po długim wypoczynku pracują znacznie lepiej i chętniej.

Jak się okazało, wydajność produkcji wzrosła w czterodniowym tygodniu pracy o 39,9%, a co więcej, znacznie wzrosło też zadowolenie pracowników i ich zaangażowanie w pracę.

Microsoft prowadząc letnie testy czterodniowego systemu pracy, zachował wynagrodzenia z pięciodniowego tygodnia pracy, co dodatkowo pozytywnie wpłynęło na oceny, jakie wystawiali systemowi pracownicy. Wg firmy, ewenementem w tym badaniu okazało się zadowolenie z pracy, bo Japończycy znani są z tego, że krytycznie oceniają warunki pracy i zatrudnienia, a wskaźniki pokazały trend wzrostowy.

Władze Microsoft zapowiedziały, iż aby potwierdzić wyniki z Japonii, dokładnie takie same testy przeprowadzą w innych krajach na całym świecie, a po dogłębnej analizie, zastanowią się nad ewentualnym wprowadzeniem zmian.

Trzeba więc mieć nadzieję, że za przykładem gigantów, pójdą też mniejsi pracodawcy i już za kilka lat, będziemy pracować tylko cztery dni w tygodniu.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Microsoft Press Office

Polska-IE
OGNISTA WHISKY - gor
Brudna woda! Ponowne
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish