To już pewne. Irlandczyk nowym komisarzem ds. handlu UE

Już jutro Irlandczyk, dotychczasowy komisarz ds. rolnictwa w Unii Europejskiej Phil Hogan, zostanie unijnym komisarzem ds. handlu.

Ja informowaliśmy wcześniej, Phil Hogan stał się jednym z kluczowych kandydatów na to stanowisko już w czerwcu, kiedy Unia Europejska chciała podkreślić istotną rolę Republiki Irlandii w strukturach Unii Europejskiej i jej zaangażowanie w sprawy brexitowe.

Wg unijnych urzędników, Irlandia może też najdotkliwiej odczuć skutki Brexitu, więc ważne jest dla niej, aby mieć wpływ na umowy handlowe z Wielką Brytanią, kiedy Królestwo opuści unijny blok.

Tym samym zaproponowano stanowisko komisarza ds. handlu Irlandczykowi, który już wcześniej dał się poznać z najlepszej strony, podczas swojej pracy w Brukseli. Phil Hogan na funkcję komisarza ds. rolnictwa, zaproponowany został przez ówczesnego premiera Endę Kenny’ego, a jego kandydatura zyskała poparcie większości, co zaowocowało powołaniem go na stanowisko komisarza.

Obecnie Hogan nie musiał udowadniać, iż sprawdzi się na tak wysokim stanowisku, chociaż ze względów administracyjnych, to premier Varadkar zaproponował Phila Hogana na tę funkcję. Co istotne, kandydatura w perspektywie Brexitu oraz zapowiedzi Unii Europejskiej, iż będzie wspierać Irlandię, została spełniona i jako jeden z kilkorga kandydatów, Phil Hogan startował do funkcji unijnego komisarza handlu.

Rozmowy w brukselskich gabinetach dawały duże szanse Irlandczykowi, jednak kilka grup nacisku, chciało przeforsować swoje kandydatury, ale najwięksi unijni gracze, postawili na swoim i zagłosowali za obsadzeniem Hogana na tym stanowisku. W związku z takim obrotem sprawy, Phil Hogan wybrany został nowym komisarzem ds. handlu Unii Europejskiej, a co się z tym wiąże, będzie negocjował umowy handlowe i prowadził rokowania gospodarcze z Wielka Brytanią opuszczającą Unię Europejską.

Formalnie na stanowisko komisarza ds. handlu Phil Hogan powołany zostanie przez nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von Der Leyen, kiedy ta obejmie swój urząd.

Hogan, z racji pełnionej funkcji, będzie też głównym negocjatorem Unii Europejskiej w sprawach handlowych, a już teraz źródła prasowe zbliżone do Brukseli oraz irlandzka prasa mówią, że 59-letni Phil Hogan stanie się wkrótce najważniejszym graczem na unijnej scenie politycznej.

Bogdan Feręc

Źr: KE/Press Association Ireland

Polska-IE
„Nie jedz i nie ku
DZIĘKI POLICJANTCE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish