To już pewne – ambasady i konsulaty będą namawiać do powrotu do Polski

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, iż wkrótce wszystkie przedstawicielstwa dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej oferować będą informacje o powrotach do kraju.

W ambasadzie i konsulacie zapoznać się będzie można z możliwościami, jakie oferuje nasza ojczyzna, a także, jakie oferty zatrudnienia czekają na powracających z zagranicy. Placówki dyplomatyczne będą miały również możliwość udzielenia informacji o innych programach dla osób powracających z emigracji, w tym o dodatkach i programach dla dzieci urodzonych poza Polską.

Ambasady i konsulaty mają też aktywnie namawiać Polaków do powrotu na łono ojczyzny, ale i być placówkami, które dają możliwości zasięgnięcia pełnej wiedzy o aktualnym stanie Polski.

Na szczególne traktowanie mogą liczyć osoby, które nabyły w okresie emigracji dodatkowe umiejętności lub mówi się o nich „talenty”, które mogą wnieść coś dobrego, czyli swoją wiedzę i umiejętności do kraju pochodzenia.

Jednocześnie placówki dyplomatyczne mają działać, jako pewnego rodzaju instytucje łączące Polaków z krajowym biznesem, a ten poszukuje osób, które mogłyby reprezentować ich interesy na całym świecie.

Na wiele mogą liczyć także Polacy kończący uczelnie wyższe, a dla nich przygotowano program „Go4Poland”, który daje wiele możliwości, w tym staże i szkolenia.

Można w takim przypadku uznać, że to całkiem dobra inicjatywa, ale raczej nie muszą się jej obawiać Polacy w Irlandii, bo nasza ambasada, nie należy raczej do najbardziej aktywnych, więc i namawiać do powrotu nie będzie chyba zbyt nachalnie. Mogę się jednak mylić, bo w ostatnich dniach strona internetowa Ambasady RP w Dublinie często wyświetla komunikat o jej przeciążeniu i prosi o powrót za chwilę, więc może jednak Polacy szukają już informacji o możliwościach powrotu do kraju?

Na koniec moje standardowe pytanie: Gdzie jest ambasador?

Bogdan Feręc

Źr: PAP

Podziel się:

Spis Powszechny w Ir
Irlandzki stek najle
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn