To już 10 lat

Właśnie minęło 10 lat, od chwili, gdy stopa obecnego prezydenta Republiki Irlandii pierwszy raz przestąpiła próg Áras an Uachtaráin.

Michael Daniel Higgins piastuje swój urząd od 10 lat, a jest to już jego druga kadencja, jako prezydenta i co ważne, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Prezydent Michael D. Higgins jest też człowiekiem obdarzonym wielkim społecznym szacunkiem, nie musi obawiać się żadnych ataków wobec jego osoby, co skrzętnie wykorzystuje, więc pojawia się w miejscach publicznych, bez specjalnie dużej ilości ochroniarzy, a i zachowuje się często, jak zwykły obywatel.

Znane są przypadki, kiedy przechadza się ulicami irlandzkich miast, z zaledwie jednym członkiem prezydenckiej obstawy, a i podróżuje samolotami rejsowymi, jak i do niedawna jeszcze, urządzał sobie przejażdżki rowerowe po stolicy kraju. Prezydent Higgins, samodzielnie płaci w kawiarniach, nie ma specjalnych problemów z wypłaceniem pieniędzy z bankomatu, a i grzecznie czeka w kolejce, o ile zachodzi taka potrzeba.

Ma też swoje ulubione miejsca w Irlandii, a tym jest m.in. Galway, z którym łączą się jego czasy młodzieńcze, a tu, co też wiadomo, pozwala sobie na znacznie więcej, bo mieszkańcy stolicy zachodniego wybrzeża doskonale wiedzą, że przeszkadzać prezydentowi nie wolno, jeżeli spaceruje promenadą Salthill. Inaczej jest, kiedy wejdzie do jednej z kawiarni, bo wtedy, nie ma niczego niestosownego, by prezydenta pozdrowić, a nawet zamienić z nim kilka słów. Tak samo jest w centralnym punkcie miasta, gdzie można go swobodnie zagadnąć, więc Eyre Square, jest przestrzenią, w której prezydent jest dostępny dla wszystkich i cieszy się spotkaniami z ludźmi.

Michael D. Higgins jest też znanym poetą, doskonałym mówcą, co daje wyraz w swoich świątecznych wystąpieniach, ale jest również działaczem na rzecz praw człowieka, a przez niektórych określany „skarbem narodowym”. Prezydent dał się też poznać, jako wielbiciel zwierząt, w tym psów, które czasami starają się zdominować życie polityczne kraju, więc informacje koncentrują się na ich zachowaniu i wyczynach, nie zaś na samym wydarzeniu z ogrodów Áras an Uachtaráin.

Prezydent Michael Daniel Higgins jest też dziewiątym prezydentem w historii Irlandii i jest to, co wynika z irlandzkiej Konstytucji, jego ostatnia kadencja. Jest też najstarszym urzędującym prezydentem Irlandii, a i będzie, o ile wszystko potoczy się gładko, najstarszą polityczną głową państwa w Europie, a pod względem wieku, jako głowy państwa, wyprzedzać go będzie wkrótce wyłącznie królowa Elżbieta II.

Prezydent Higgins urodził się 18 kwietnia 1941 roku w Limerick i ma obecnie 80 lat.

Bogdan Feręc

Źr: Áras an Uachtaráin/ Indo Daily

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish inflation at
Garda nie będzie pa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська