To jest wojna gabinetu z NPHET

Po ostatnim tygodniu na szczytach władzy rozpętała się niewielka wojna, a ta toczona jest pomiędzy rządem a Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego.

Wciąż chodzi o przecieki, jakie maiły miejsce w czwartkowy wieczór, a dotyczyły porad NPHET, jakie, zanim trafiły do rządu, znane były dziennikarzom i społeczeństwu. Ministrowie mówią otwarcie, jak np. szef resortu zdrowia Stephen Donnelly, że to sytuacja nie do przyjęcia, a i nie można mieć zaufania do członków NPHET, o ile kierują się własnymi standardami w zakresie przekazywania informacji.

Politycy koalicyjni zwracają uwagę, że NPHET, jest ciałem doradczym rządu, a nie społeczeństwa, więc to gabinet powinien w pierwszej kolejności otrzymywać informacje o proponowanych rozwiązaniach, i to on informować mieszkańców kraju o wprowadzeniu lub zniesieniu obostrzeń. Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego ma też inne zadanie, niż informowanie o swoich decyzjach, czyli ma wyłącznie doradzać.

Obecnie wielu ministrów w gabinecie Micheála Martina mówi już otwarcie, że straciło zaufanie do NEPHET, a to z powodu nieszczelnego systemu przekazywania informacji osobom, które nie są powołane do ich otrzymywania.

Napięte do tej pory stosunki rządu z NEPHET, uległy więc kolejnemu pogorszeniu, a i pojawiły się głosy, że Zespół, nie radzi sobie w pewnych kwestiach, co wpływa na relacje z rządem, ale oddziałuje też na stosunki rządu z grupami społecznymi. Najnowszy wzrost napięcia może z kolei doprowadzić od odwieszenia decyzji, która miała wejść w życie ponad miesiąc temu, więc NPHET, miał być rozwiązany, a gabinetowi doradzać w kwestii koronawirusa, mniejszy zespół ekspercki, chociaż niektórzy z członków obecnego Zespołu, mieliby w nim uczestniczyć.

Nie ma też winnych takiej sytuacji, bo gabinet wskazuje, a trzech najwyższych przedstawicieli rządu uczestniczyło w czwartkowym posiedzeniu NPHET, a i szef tego ciała podkreślał wagę zachowania milczenia do chwili ogłoszenia zaleceń przez rząd, jednak do tej pory, nie udało się ustalić, w jaki sposób informacje przedostały się do prasy. Mówi się również, że przeprowadzony zostanie w NPHET audyt, a ten może doprowadzić do ujawnienia winnych przecieku, ale ma też zmienić środki bezpieczeństwa, by w podobnych sytuacjach, nie dochodziło do takich nieprzyjemnych sytuacji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Na jakiej podstawie
Fałszywa pandemia m
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська