To jest plan O’Briena? Uchodźcy tak, ale do domów Irlandczyków

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien zapowiedział, że Irlandia zrobi wszystko, aby przyjąć ukraińskich uchodźców i zapewnić im dach nad głową.

Tu jednak już w chwili składnia oświadczenia pojawiły się wątpliwości i posłowie opozycji pytali, w jaki sposób minister chce zapewnić ciepłe i bezpieczne schronienie? Wtedy odpowiedział, że przygotowywane są plany i do 20 000 osób, będzie mogło liczyć na dobre warunki.

Kłam tym twierdzeniom zadaje natomiast minister spraw zagranicznych Simon Coveney, który stwierdził, że o ile Irlandia może przyjąć nawet 20 000 uchodźców z Ukrainy, to państwo, nie będzie w stanie pomieścić ich wszystkich. Minister wyraził też nadzieję, że przyjęcie uchodźców, spotka się z „bezprecedensową odpowiedzią” Irlandczyków, którzy część uchodźców przyjmą pod swoje dachy.

Minister spraw zagranicznych i obrony zaznaczył, że pobyt ukraińskich uchodźców będzie pobytem tymczasowym, a kraj ma poradzić sobie z potencjalnie dużym napływem osób w krótkim czasie. Coveney wyraził również nadzieję, że nie będzie brakowało chętnych, aby przyjmować uchodźców z Ukrainy do domów.

Minister Coveney podkreślił też rolę Polski w przyjmowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy, gdzie granicę przekroczyło już znacznie ponad 400 000 osób, a i chwalił akcję humanitarną, jaka głównie przez Polskę płynie na Ukrainę.

Minister Simon Coveney dodał, iż na szczeblu międzynarodowym, wciąż toczą się rozmowy, które doprowadzić mają do decyzji o możliwości wydalenia rosyjskich dyplomatów z poszczególnych państw.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Desant i ostrzał Ch
Z Dorohuska Paweł B
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська