To jest historyczny moment w naszej bitwie z Covid

– Przeszliśmy naszą drogę przez labirynt tej pandemii, korzystając z porad dotyczących zdrowia publicznego – i ta porada wskazała teraz wyjście –

Zdaniem rzeczniczki ds. zdrowia Socjaldemokratów Róisín Shortall, usunięcie prawie wszystkich ograniczeń związanych z Covid, jest historycznym momentem w naszej walce z pandemią.

Róisín Shortall stwierdziła:

– Covid pochłaniał całe nasze życie od prawie dwóch lat. Każdy aspekt społeczeństwa, każda okazja, interakcja i wydarzenie uległy zmianie. Ponieważ wirus się cofa, a jego zjadliwość jest osłabiona, możemy zacząć oczekiwać powrotu do normalności. Ograniczenia wolności osobistych były drakońską, ale konieczną reakcją na pandemię. Musieli ograniczyć przenoszenie wirusa i zapobiec śmierci i poważnym chorobom. W przypadku braku uzasadnienia w zakresie zdrowia publicznego, słuszne i właściwe jest zniesienie tych ograniczeń przy pierwszej nadarzającej się okazji. Teraz jest historyczny moment w naszej walce z wirusem. Jest to również okazja, która jest zabarwiona smutkiem, gdy wspominamy wszystkich tych, których straciliśmy i wszystkich tych, którzy przeżyli traumę i cierpienie w tym mrocznym czasie. Świt tej nowej fazy, o której ośmielamy się marzyć o życiu niezdominowanym przez Covid, jest możliwy tylko dzięki niezwykle udanemu programowi szczepień i determinacji Irlandczyków, z których zdecydowana większość przestrzegała wszelkich ograniczeń, które został poproszony o wspólny wysiłek ratowania życia. Podczas gdy Covid wpadł w burzę nasze rutyny i codzienne nawyki, są pewne zmiany, które wielu będzie chciało zachować.  Najważniejszym z nich jest praca hybrydowa, a rząd musi teraz przystąpić do szybkiego wyjaśnienia prawa pracowników do dalszej pracy zdalnej. Należy również szybko opracować plan szybkiego radzenia sobie z dużymi zaległościami w przypadkach szpitalnych, teraz, gdy niszczycielska siła pandemii słabnie. Na razie możemy pozostać pełni nadziei, ale być czujni. Covid nadal jest z nami, ale nie kontroluje już naszego życia ani środków do życia. Państwo jednak musi być gotowe do działania w przypadku zmiany sytuacji. Oznacza to ciągłą interakcję z Europejską Agencją Leków w sprawie potencjalnego zapotrzebowania na przyszłe dawki szczepionek oraz zdolności do szybkiego przyspieszenia reakcji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ostatnie dwa bezprecedensowe lata trochę potrwają, zanim wszyscy się zregenerują. Niektórzy uznają to dostosowanie za dziwne i niepokojące. Ale przeszliśmy przez labirynt tej pandemii, korzystając z porad dotyczących zdrowia publicznego – i ta porada znalazła teraz wyjście. Może minąć trochę czasu, zanim w pełni przedostaniemy się na drugą stronę, ale koniec jest już w zasięgu wzroku, a przyszłość jest świetlana.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd musi przyspies
Minister Foley zapra
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська