To jednak irlandzkie wynalazki

Nie wszyscy wiedzą, że Irlandia ma duży wkład w rozwój światowej nauki i technologii, a początki działalności irlandzkich wynalazców datują się nawet na XIX wiek.

Przez dziesiątki lat, a nawet stulecia, Zielona Wyspa uważana była za kraj rolniczy i bardziej, jako matka pisarzy, niż ojców wynalazczości. Pod tym względem częściej udawało się przebić rodzimym mieszkańcom Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych lub nawet Niemiec, niż Irlandczykom, ale najbardziej znane urządzenia, swoje powstanie zawdzięczają właśnie Irlandii.

Do niedawna toczyły się spory, czy część z nich wymyślona została właśnie na wyspie, ale badania i przekazy historyczne potwierdziły, że to Irlandia jest kolebką przynajmniej pięciu z nich.

Łódź podwodną wynalazł John Philip Holland, który urodził się w Liscannor w hrabstwie Clare, a jego narodziny datuje się na 1841 rok. W 1873 roku Holland wyemigrował do USA, gdzie pracował w firmie inżynierskiej, a następnie w szkole w St. John’s w Paterson w stanie New Jersey. Zainteresowanie technologią i morzem dało jednak bardzo ciekawy owoc, bo doprowadziło do zaprojektowania i zbudowania pierwszej na świecie, bardzo prostej w konstrukcji, podwodnej łodzi pływającej. Ciekawostką jest fakt, że Holland wpadł na ten pomysł, leżąc w łóżku, toczony chorobą, a swoją łódź, która wyszła w morze w 1881 roku, nazwał „Fenian Ram”, ponieważ powstała z funduszy, jakie zebrało Bractwo Fenian.

Irlandzkim wynalazkiem jest też kierowana torpeda i jej twórcą jest Louis Brennan urodzony w Castlebar, hrabstwo Mayo w 1852 roku.  Brennan był z zawodu zegarmistrzem, ale zainteresował się inżynierią i ówcześnie nowymi technologiami, co dało po odbyciu przez niego służby wojskowej w Australian Army Engineering Corp, broń o znanej do dzisiaj nazwie torpeda sterowana. Brennan opatentował swój zabójczy wynalazek w 1877 roku.

Ciekawostka ze świata medycyny, bo i na tym polu Irlandia ma się czym chwalić, gdyż strzykawkę do iniekcji podskórnych wymyślił irlandzki lekarz z Dublina Francis Rynd. Strzykawka okazała się niezbędna do leczenia pacjentki Margaret Cox, która cierpiała z powodu bólu, a tradycyjne doustne  metody podawania leków, nie działały wtedy skutecznie, więc niezbędne stało się włączenie alternatywnej metody dozowania środków przeciwbólowych. W związku z tym 3 czerwca 1844 roku Rynd zbudował własnoręcznie urządzenie, które obecne jest na całym świecie do dzisiaj, czyli strzykawkę.

Nicholas Callan, który urodził się w 1836 roku i jest twórcą cewki indukcyjnej, a niezwykły wynalazek irlandzkiego kapłana, zaprojektowany i wyprodukowany został w piwnicy Uniwersytetu Maynooth w hrabstwie Kildare.

To zaskoczyć może wiele osób, ale katapultowane siedzenie samolotu, stworzył James Martin, który urodził się 11 września 1893 roku w hrabstwie Crossgar. W wieku 36 lat założył własną firmę inżynieryjną, a w 1934 r. wraz z Valentine Baker założył Martin-Baker Aircraft Company, obecnie jednego z wiodących producentów wyposażenia bezpieczeństwa samolotów, w tym foteli katapultowych. Wkrótce nowinką techniczną zainteresował się brytyjski RAF, który złożył zlecenie, wyposażenia wszystkich swoich ówcześnie posiadanych samolotów w wyrzucane siedzenia, a te uratowały już życie tysiącom pilotów.

Bogdan Feręc

Źr: Źródła internetowe

Polska-IE
Koniec z e-papierosa
Tajna notatka o konf
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish