To Garda sprowokowała zamieszki?

Emerytowany irlandzki lekarz twierdzi, że zamieszki z zeszłej soboty, są wg niego prowokacją Gardy, która miała przygotować niektórych uczestników do wywołania burd.

Dr Andrew Rynne, znany jest ze swoich bardzo liberalnych poglądów, przede wszystkim aborcyjnych, a uważa, że sama blokada kraju, „jest śmieszna”, natomiast Garda, wśród dublińskich protestujących, miała swoich ludzi, aby to oni sprowokowali wydarzenia, do jakich doszło na Grafton Street. Rynne dodał, że jak do tej pory, będzie uczestniczyć w demonstracjach przeciwko obostrzeniom, gdyż jest przekonany, że tylko w taki sposób można dać odpór władzy i ujawnić jej niekompetencję i fałszowanie obrazu rzeczywistości.

Wg lekarza emeryta, nie widział wcześniej osób, które w sobotę miały zainicjować całą akcję przeciwko policjantom, więc wysnuł wniosek, iż były to osoby podstawione przez Gardę lub inne służby działające na zlecenie rządu. Pan Rynne wygłosił swoją opinię na jednym z kanałów na YouTube, gdzie jego wypowiedź, zyskała duże grono zwolenników.

Garda odparował na ten atak słowny i już w kilka godzin po opublikowaniu nagrania, pojawił się w tej sprawie komunikat, w którym władze naczelne irlandzkiej policji, w całości odrzucają oskarżenia i twierdzą, że zdanie lekarza, pozbawione jest jakichkolwiek podstaw. Nigdy nie było w Gardzie woli wywoływania niepokojów społecznych, a metody działania funkcjonariuszy, określa prawo.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
New tactics in Polan
„Wielkiej Brytanii
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian