To dzięki opozycji będzie zakaz eksmisji?

Od kilku dni, kiedy w kraju rozpoczęły się dyskusje w kwestii możliwości podniesienia poziomu ograniczeń, opozycja naciskała na władze, aby odpowiednio podeszły do kwestii mieszkaniowych i przywróciły czasowy zakaz eksmisji oraz moratorium na podnoszenie czynszów.

Najgłośniej w tej sprawie wypowiadała się Sinn Féin, wspierana przez laburzystów i socjaldemokratów, a w ich imieniu i imieniu społeczeństwa, poseł Eoin Ó Broin, który stwierdził, że rząd musi ponownie wprowadzić zakaz eksmisji.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin wezwał rząd do ponownego wprowadzenia zakazu eksmisji, zwolnień z pracy i podwyżek czynszów. Wezwanie przychodzi, gdy rząd wydaje się gotowy do wprowadzenia nowych ograniczeń związanych Covid-19.

Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Rząd jest gotowy do wprowadzenia nowych ograniczeń, które pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19. Ograniczeniom tym muszą towarzyszyć dodatkowe zabezpieczenia dla najemców. Rząd musi natychmiast przywrócić zakaz eksmisji, wypowiedzeń z pracy i podwyżek czynszów. Podczas eksmisji po prostu nie można zastosować się do istniejących porad dotyczących zdrowia publicznego. W jaki sposób najemcy mogą szukać nowego domu do wynajęcia? W jaki sposób mogą pozwolić na oglądanie swojej obecnej nieruchomości? Jeśli rząd zachęca ludzi, aby nie odwiedzali ich domów i ograniczali kontakty społeczne, to musi zakazać eksmisji. To jedyny logiczny sposób działania. Muszą również zakazać wypowiadania pracy i podwyżek czynszów, ponieważ walczący najemcy potrzebują większej ochrony w tym bardzo niepewnym czasie.

*

Wydaje się, że tak się właśnie stanie, chociaż częściej mówi się obecnie w kręgach rządowych o zakazie eksmisji, niż o zakazie zwolnień i zakazie podnoszenia czynszów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Mieszkańcy Irlandii
Rośnie niezadowolen