To był najcieplejszy lipiec od 2013 roku
Irlandzcy meteorolodzy stwierdzili, że lipiec tego roku, był najgorętszym, jaki miał miejsce w ostatnich kilku latach.
W wielu miejscach temperatury dochodziły do 30 kreski na termometrach, ale były też takie, gdzie przekraczały tę wartość. Tak działo się między innymi w Mount Dillon w hrabstwie Roscommon, a najwyższa zanotowana tam wartość w lipcu wyniosła 30,8 stopnia Celsjusza. Jak dodają synoptycy, tegoroczny lipiec, był najcieplejszym w większości rejonów kraju, a fala upałów trwała od 16 do 25 lipca. Ważne jest również, że tegoroczne lato, było o 0,5 stopnia cieplejsze w ujęciu ogólnym, niż wszystkie lipcowe miesiące w latach 1981 – 2010.
Co stało się już w Irlandii tendencją powracającą, zanotowano również okres suszy, a ten przypadał w tym roku na okres od 5 do 26 lipca i najdłużej trwał w hrabstwie Donegal.
Met Éireann uważa, iż takie okresy gorąca, pojawiać się będą w Irlandii coraz częściej, a ma to związek ze zmianami klimatu, co w konsekwencji wywoła stały dopływ gorącego powietrza w miesiącach letnich.
Ciekawą tezę postawił też geograf z Dublin City University dr Darren Clarke, który jest przekonany, iż takie temperatury, nienaturalnie wysokie, jak na Irlandię, obserwować będziemy również w latach kolejnych, a nie jest wykluczone, że bite będą rekordy ciepła na wyspie. Zjawiska te, więc upalne irlandzkie lata, trwać mogą przez kolejnych kilka dekad, dodał dr Clarke, a przypomniał, że od 1900 roku, temperatura przy powierzchni wyspy podniosła się średnio o 0,8 stopnia Celsjusza.
Dr Darren Clarke stwierdził, że to może nam wskazywać, iż klimat Irlandii będzie teraz znacznie cieplejszy, niezależnie od pory roku, ale nie można wykluczyć, iż przytrafią się tutaj ekstremalne zjawiska pogodowe, więc np. zima ze śniegiem i mrozem do kilku lub nawet kilkunastu stopni. Spowodowane jest to rozregulowaniem klimatu całej ziemi, chociaż należy się jednak częściej spoglądać w kierunku wzrostu temperatur, czyli upalnych okresów letnich i cieplejszych zim.
Bogdan Feręc
Źr: Met Eireann/DCU