TO BYŁ BAL

Drugiego lutego odbyła się jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu londyńskiej polonii. Czterdziesty siódmy Bal Polski odbył się w The Hurlingham Club.

Londyńskie bale, w których uczestniczą głównie przedstawiciele polonijnego  establishmentu mają długą historię, sięgającą wczesnych lat powojennych, gdy bale były manifestacją polskości. Od najwcześniejszych momentów, imprezy odbywały się w salach balowych najlepszych londyńskich hoteli. Tym razem organizatorzy odstąpili od reguły. Zamiast Hiltonów, Sheratonów, czy Savoy, wybrali ekskluzywny klub w samym centrum miasta.

Jak co roku, patronat nad imprezą objęła ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. I tradycyjnie, rozpoczynającego bal poloneza poprowadził ambasador, przy współudziale członków zespołu ludowego Mazury, który wkrótce będzie obchodził siedemdziesięciolecie istnienia.

Jednym z gości honorowych była senator Anna Maria Anders, od lat związana z Londynem i tutejszą Polonią.

Bal polski to nie tylko ważne wydarzenie towarzyskie w kalendarzu londyńskiej Polonii, pozwalającą wielu osobom na spotkanie się ze znajomymi w przyjacielskiej atmosferze. Ale przede wszystkim jest to impreza dobroczynna, podczas której zbierane są fundusze, wspierające polskie stowarzyszenia i instytucje. Czterdziesty siódmy Bal wspierał dom dziecka w Przybysławicach, jak również Coram Family and Childcare Trust. A także  Fundację Misia Wojtka, której celem jest postawienie w Sopocie pomnika słynnego niedźwiedzia, przemierzającego z polskimi żołnierzami szlak bojowy podczas drugiej wojny światowej.

Każdy Bal Polski obejmuje patronat nad ważnymi wydarzeniami kulturalnymi, które odbywają się w danym roku. Poprzednie wydarzenia promowały między innymi Rok Szopenowski, czy mistrzostwa w piłce nożnej, których gospodarzem była Polska. W tym roku tematem przewodnim było dwustulecie urodzin Stanisława Moniuszki.

Podczas imprezy, oprócz zbierania pieniędzy do puszki, organizowane były liczne loterie z nagrodami, tak zwane drzewko szczęścia, kasyno oraz licytacje fantów wystawionych przez sponsorów.

Czterdziesty siódmy Bal Polski w roku 2019 zebrał ponad 40 tysięcy funtów. Środki już wkrótce zostaną rozdysponowane wśród beneficjentów imprezy.

Alex Slawinski


TV Polski Londyn
Znajdź nas:

Polish leaders pay t
Minister must guaran
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn