To będzie krótkotrwałe załamanie rynku, twierdzą liderzy biznesu

The Institute of Directors in Ireland w swoim kwartalnym sprawozdaniu zamieszcza badanie, a w tym wizję pobrexitowej przyszłości gospodarczej Irlandii.

Z analizy liderów irlandzkiego biznesu wynika, że wpływ brexitu na tutejsze przedsiębiorstwa, będzie miał wpływ, jednak będzie to krótkotrwałe załamanie rynku, chociaż negatywnie odbije się na części przedsiębiorstw oraz na gospodarce, twierdzi 87% respondentów. Co ciekawe, większość badanych właścicieli i dyrektorów firm odpowiedziała, iż są przekonani, że Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, nie uda się osiągnąć porozumienia przed końcem tego roku, więc opuszczenie przez Królestwo unii celnej, może i nie wpłynie druzgocąco na irlandzkie firmy, odciskając się jednak na tutejszych przedsiębiorstwach z wielu sektorów.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 18 – 26 marca na ponad 3000 członków zrzeszonych w Institute of Directors in Ireland, pytano o kilka kwestii, w tym o możliwość porozumienia handlowego pomiędzy UE a UK, a 74% odpowiedziało, iż nie uda się osiągnąć porozumienia w terminie przejściowym, 13% uważa to za prawdopodobne, a 14% nie wie, jak potoczą się losy umowy handlowej.

30% odpowiadających na pytania odpowiedziało, że Irlandia wyjdzie po brexicie wzmocniona, ale w porównaniu do poprzedniego badania, sprzed trzech miesięcy, jest to spadek o 9%. 22% ma odmienne zdanie i uważa, że Irlandia mocno straci, a 19%, że nic w kraju się nie zmieni.

Badanie pojawia się w dniu, kiedy Unia Europejska i Wielka Brytania, ponownie zasiądą do stołu rokowań, a wcześniejsze terminy spotkań zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Kolejne spotkania zaplanowano na 11 maja i 1 czerwca.

Bogdan Feręc

Źr: Institute of Directors in Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Czy wiecie, że...
Przedsiębiorcy o ws
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish