To będzie kosztować i to dużo

Walka ze skutkami globalnego ocieplenia będzie Irlandię dużo kosztować, ale może się opłacić, przynajmniej właścicielom domów.

Irlandzkie domy są niestety prawdziwymi pożeraczami energii, a na dodatek, nawet w ostatnich latach technologia ich budowy, niewiele się zmieniła, więc nadal wymagają sporych nakładów finansowych, aby dobrze je ogrzać.

Oczywiście powoli zmieniają się trendy budowlane, ale głównie w budownictwie prywatnym, bo osiedla deweloperskie i inwestycje rządowe, wciąż zapewniają wyłącznie podstawową izolację cieplną, czyli zazwyczaj goły mur.

Z danych Departamentu Środowiska wynika, że cztery na każde pięć irlandzkich domów, ma klasę energetyczną „C” lub niższą, co można tłumaczyć, jako wymagające stałego zapotrzebowania energetycznego, by były ciepłe. Modernizacja wszystkich jednostek mieszkalnych, które wymagają docieplenia, pochłonie miliardy euro, co potwierdza Komisja ds. Klimatu Oireachtas.

Aktualnie do termomodernizacji, rząd wyznaczył pół miliona domów, które wymagają natychmiastowej interwencji, co ma poprawić ich efektywność cieplną, a jednocześnie zmniejszy tzw. ślad węglowy.

Z wyliczeń specjalistów wynika, że ogrzanie mieszkania klasy energetycznej „C”, o powierzchni 75 m/kw, kosztuje średnio 1000 € rocznie, natomiast takiego samego mieszkania, ale z klasą energetyczną „A”, zaledwie 280 euro na rok.

Wg Ministerstwa Środowiska, irlandzkie domy zużywają o 70% więcej energii, niż wynosi średnia europejska, więc odpowiadają również za nadmierne zanieczyszczenie środowiska. Szacuje się, że irlandzkie domy w porównaniu do ich europejskich odpowiedników, emitują o 60% więcej gazów cieplarnianych, więc mogą być uważane za zatruwające środowisko.

Z tych samych badań wynika, że termomodernizacji w całej Irlandii, powinno poddać się ponad 90% substancji mieszkaniowej, a w tej należy ocieplić ściany, zmienić lub położyć ocieplenie dachów i zmienić całą wentylację, jaka obecnie jest stosowana.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas/Dept. of Communications, Climate Action and Environment

Podziel się:

Irlandzki stek najle
Podobno gorący week
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn