To będzie inny, szybki kryzys

Wg niektórych firm doradczych kryzys wywołany koronawirusem charakteryzować się będzie szybkością odbicia, więc spodziewają się, że już w przyszłym roku, widoczne będą na świecie trendy wzrostowe.

Jak przedstawiają to analitycy z State Street Global Advisors w Dublinie, wzrost gospodarczy zaobserwowany będzie w światowej gospodarce już w przyszłym roku, a „silne odbicie gospodarcze będzie miało kształt litery „V””. Oznacza to, że po załamaniu wskaźników, te gwałtownie zaczną rosnąć, czyli gospodarki zaczną notować wyniki dodatnie.

Co ważne, opinia analityków z Dublina zgodna jest z przewidywaniami innych firm konsultingowych, bo taki trend ma być widoczny na całym świecie, a większość ekspertów ds. gospodarczych i finansowych mówi, że będziemy mieli do czynienia z „niesamowicie szybkim i potężnym” odbiciem. Taką opinię potwierdza Des Lawrence, starszy strateg inwestycyjnych z dublińskiego State Street Global Advisors.

Zapyta ktoś, co będzie powodem takiego zachowania światowej gospodarki? Odpowiedź w tym przypadku jest prosta i chodzi o zapowiedzi polityków, a ci, zachowają się inaczej niż podczas kryzysu z 2008 roku i planują poczynić duże, a nawet ogromne inwestycje w swoje gospodarki, aby je przywrócić do stanu poprzedniego. Zarówno potęgi gospodarcze, jak i bloki zrzeszające poszczególne państwa, zapowiedziały potężne środki pomocowe, co zapewni pobudzenie gospodarek, a jednocześnie da impuls do działania dla firm, i co chyba ważniejsze, światowego rynku inwestycyjnego.

Des Lawrence ze State Street Global spodziewa się, iż w przyszłym roku w Irlandii zobaczymy „nienormalnie wysoki wzrost” wskaźników gospodarczych i będzie to wyznacznik irlandzkiej drogi gospodarczej na kolejne lata.

Bogdan Feręc

Źr: State Street Global Advisors

Polska-IE: Udostępnij...
Zasiłki pandemiczne
W Dublinie powstanie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish