Theresa May proponuje drugie referendum

Niekończący się problem z osiągnięciem porozumienia w kwestii wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej skłaniał tamtejszy rząd do wymyślania coraz to nowych propozycji, jednak żadna z dotychczasowych, nie zyskała aprobaty i umowa, chociaż z wieloma dodatkowymi ustaleniami, nie została przyjęta.

Nie wiadomo, jak będzie z aktualną, ale z całą pewnością spodoba się dużej części społeczeństwa i posłów, bo jest odpowiedzią na oczekiwania przeciwników opuszczenia unijnych struktur. Premier Theresa May zaproponowała dzisiaj posłom, aby to oni podjęli decyzję, czy w kraju potrzebne jest drugie referendum wyjściowe, co w konsekwencji powinno być sygnałem, jak głosować ma Izba Gmin.
Co istotne, to bardzo ważna dla brytyjskiej sceny politycznej zagrywka Theresy May, bo stawia w dosyć skomplikowanym położeniu właśnie Izbę Gmin.

Jeżeli posłowie odrzucą propozycję May, będą właściwie musieli zatwierdzić plan wyjścia, który przyjęto w Brukseli. W przeciwnym wypadku dadzą swoim wyborcom jasny sygnał, że nie są w stanie wypełniać swoich obowiązków, więc powinni zostać wymienieni.
Zgoda na przeprowadzenie referendum w kwestii opuszczenia Unii Europejskiej to także nieciekawa alternatywa, bo również pokaże, iż Izba Gmin niezdolna jest do pełnienia swoich obowiązków.

Parlamentarzyści Wielkiej Brytanii mają jeszcze jedną furtkę, a tę zostawiła im sama Theresa May, która uznała, iż chce konkretów przed ogłoszeniem swojego planu wyborów nowego lidera Partii Konserwatywnej, więc od 2 do 3 tygodni.
Propozycja skierowana jest głównie do skonfliktowanych torysów, bo niezależnie od załamania się rozmów brexitowych z Partią Pracy, to w ugrupowaniu May, nie ma zgodnego poglądu w kwestii opuszczenia Unii Europejskiej.

Słowa brytyjskich polityków podchwyciła tamtejsza prasa i jeż mówi się o „nowej strategii rządu”, a tą ma być dążenie do ogłoszenia drugiego referendum wyjściowego.
Bogdan Feręc
Źr: The Times/BBC

Znajdź nas:

Ustawa o ściganiu g
DO WSZYSTKICH PIESZY
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn